کد خبر: 128533
A

برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به حملات موشکی به شهر اربیل، گفت: هدف حملات موشکی شب گذشته به شهر اربیل ناکام گذاشتن تلاش‌ها به منظور تشکیل دولت در عراق است.

به گزارش سایت دیده بان ایران خبرگزاری آناتولی نوشت؛ برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به حملات موشکی به شهر اربیل، گفت: هدف حملات موشکی شب گذشته به شهر اربیل ناکام گذاشتن تلاش‌ها به منظور تشکیل دولت در عراق است.

رئیس‌جمهور عراق با «تروریستی» خواندن حملات صورت گرفته به اداره اقلیم کرد شمال عراق، نوشت: حملات تروریستی به اربیل را محکوم می‌کنیم.

صالح افزود: زمان انجام این حملات نشان می‌دهد که هدف، ممانعت از تشکیل دولتی مقتدر در عراق است. باید در مقابل تلاش‌ها به منظور برهم زدن نظم کشور متحد شویم. باید نیروهای امنیتی کشور را متحد، نهادهای دولتی را تقویت و با تروریست‌های غیرقانونی مبارزه کنیم.

از سوی دیگر محمد الحلبوسی، رئیس مجلس عراق نیز با انتشار بیانیه‌ای، حملات موشکی به شهر اربیل را محکوم کرد.

الحلبوسی اظهار داشت: حمله به اربیل به معنی حمله به حاکمیت ملی و امنیت همه مردم عراق است. باید در مقابل این حمله اتحاد ملی کشورمان را تقویت کنیم.

گفتنی است مقامات اداره مبارزه با تروریسم اقلیم کرد شمال عراق از شلیک 12 موشک از سمت شرق و خارج از مرزهای این کشور به شهر اربیل خبر داده‌اند.

در این راستا، روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی ادعا کرده موشک‌های پرتاب شده به نزدیکی ساختمان جدید کنسولگری ایالات متحده در اربیل عراق، «از سمت ایران» شلیک شده‌اند.

بر این اساس، محوطه کنسولگری مورد اصابت قرار نگرفته و هیچ پرسنل آمریکایی نیز آسیبی ندیده است.

مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که مطمئن نیستند هدف این حمله چه بوده است.

در گزارش مذکور آمده است: در حالی که طی سال‌های اخیر حملاتی پهپادی یا راکتی توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق انجام می‌شد، به ندرت چنین حملاتی از خاک ایران صورت می‌گرفت.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر