کد خبر: 140637
A

تصمیم جنجالی اوپک/ تولید نفت تا 2 میلیون بشکه کاهش پیدا کرد

اعضای اوپک تصمیم گرفته‌اند تولید روزانه خود را کاهش دهند. موضوعی که گمانه‌زنی ها در خصوص افزایش قیمت طلای سیاه را افزایش داده است.

تصمیم جنجالی اوپک/ تولید نفت تا 2 میلیون بشکه کاهش پیدا کرد

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ منابع آگاه می گویند، کمیته مشترک نظارت وزیران اوپک پلاس با کاهش تولید 2 میلیون بشکه در روز موافقت کرده است.

به این ترتیب این کاهش، بزرگ ترین کاهش تولید از زمان همه گیری کرونا است و درحالی که هم اکنون بازار با کمبود عرضه مواجه است و آمریکا نیز به این گروه فشار می آورد که تولید خود را کاهش ندهد.

این کاهش تولید می تواند قیمت نفت را که در سه ماه گذشته به علت رکود اقتصادی در جهان، افزایش نرخ بهره آمریکا و تقویت دلار، از 120 دلار به 90 دلار در هر بشکه کاهش یافته بود، تقویت کند.

یک منبع آگاه گفت، آمریکا با این استدلال که عوامل بنیادین بازار از اقدام اوپک حمایت نمی‌کنند، به اوپک فشار می‌آورد تا این کاهش تولید را انجام ندهد.

همچنان مشخص نیست که این کاهش تولید، شامل کاهش های داوطلبانه اضافی اعضای اوپک نظیر عربستان هست یا عدم توانایی تولید موجود اعضای این گروه را شامل می شود.

اعضای اوپک پلاس در ماه آگوست از هدف تولیدی خود 3.6 میلیون بشکه در روز عقب ماندند.

نشست گروه اوپک از زمان شیوع کرونا تا به امروز مجازی برگزار شده بود و امروز برای نخستین بار حضور برگزار شد.

گروه اوپک پلاس که از اعضای اوپک و هم پیمانانش نظیر روسیه تشکیل شده است، در سال 2020 به علت کاهش تقاضا تصمیم گرفتند تا میزان تولید خود را با هدف تقویت قیمت نفت و متعادل کردن بازار به رقم بی سابقه 10 میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

منبع: فارس

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر