کد خبر: 142400
A

نیوزیلند گفت‌وگوهای حقوق بشری با ایران را تعلیق کرد

دولت نیوزیلند دوشنبه (۳۱ اکتبر/نهم آبان) اعلام کرد گفت‌وگوهای رسمی دوجانبه حقوق بشری با ایران را تعلیق کرده و مدعی شد با توجه به این‌که حقوق اولیه انسانی در ایران نقض می‌شود، رویکردهای دوجانبه دیگر قابل ادامه یافتن نیست.

نیوزیلند گفت‌وگوهای حقوق بشری با ایران را تعلیق کرد

به گزارش سایت دیده بان ایران؛«نانایا ماهوتا» وزیر امور خارجه نیوزیلند در بیانیه‌ای در این خصوص مدعی شد: این تصمیم سیگنالی قوی می‌فرستد مبنی بر این‌که رویکردهای دوجانبه در مورد حقوق بشر با ایران زمانی که آن‌ها حقوق اولیه بشر را انکار کرده و به شکلی خشونت‌آمیز اعتراضات کسانی را که در مقابل آن‌ها می‌ایستند، سرکوب می‌کنند، قابل حفظ کردن نیست.

وی در ادامه این اتهام‌زنی، عنوان کرد: خشونت علیه زنان، دختران یا هر عضو دیگری از جامعه ایران برای جلوگیری از اعمال حقوق بشر جهانی توسط آن‌ها غیرقابل قبول است و باید پایان یابد.

به گزارش رویترز، در این بیانیه آمده است: نیوزیلند و ایران گفت‌وگوی حقوق بشری را در سال ۲۰۱۸ با امید به پیشبرد مسائل و نگرانی‌های حقوق بشری آغاز کردند. اولین جلسه در سال ۲۰۲۱ برگزار شد و دومین نشست نیز قرار بود اواخر امسال برگزار شود.

طبق این گزارش، مقامات نیوزیلند هفته گذشته تایید کردند که دو نیوزلندی که چند ماه در ایران در بازداشت بودند آزاد شده و در امنیت هستند. دولت نیوزیلند همچنین چهارشنبه هشدار سفر به ایران را بروزرسانی کرد و از اتباع نیوزیلندی‌ مستقر در ایران خواست که این کشور را ترک کنند.

وزیر خارجه نیوزیلند در ادامه بیانیه اتهام‌آمیز و مداخله‌جویانه خود اعلام کرد که نام خود را به فهرست بیانیه مشترک وزرای خارجه زن ۱۲ کشور در محکومیت «اقدامات خشونت‌باری که به مرگ مهسا امینی منجر شد»، اضافه کرده و نخست‌وزیر این کشور هم نامه سرگشاده تعدادی از زنان از جمله میشل اوباما و هیلاری کلینتون که از کشورهای عضو سازمان ملل می‌خواهند ایران را از کمیسیون مقام زن حذف کند، امضا کرده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر