کد خبر: 143911
A

رییس‌جمهور برزیل پیروزی داسیلوا را به چالش کشید

رئیس جمهور فعلی برزیل که چندی پیش میدان رقابت را به حریف چپگرای خود واگذار کرد، مدعی بروز تخلف در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد.

رییس‌جمهور برزیل پیروزی داسیلوا را به چالش کشید

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ سه هفته پس از شکست در انتخابات، «ژائیر بولسونارو» رئیس جمور فعلی برزیل با ادعای خطا در شمارش آرای الکترونیک، به دادگاه عالی انتخابات شکایت برد.

از بولسونارو به دلیل شباهت مواضعش با دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، به عنوان «ترامپ برزیل» هم یاد می‌شود.

وکیل بولسونارو، در درخواستی ۳۳ صفحه‌ای به نیابت از حزب لیبرال برزیل مدعی شده که اگر نتایج به دست آمده از اکثر ماشین‌های رای‌گیری الکترونیک باطل شود، بولسونارو ۵۱ درصد از آرای مردمی را به خود اختصاص داده و می‌تواند یک دوره چهار ساله دیگر به عنوان رئیس‌جمهوری کشورش باقی بماند.

البته، بعید به نظر می‌رسد که ادعای بولسونارو راه به جایی ببرد چرا که پیروزی «لولا داسیلوا» رقیب چپگرای او، توسط دادگاه عالی انتخابات تائید شده و سیاستمداران برجسته برزیلی و متحدان بین المللی هم به برد او اذعان کرده‌اند. 

با این حال، اقدام اخیر بولسونارو می‌تواند به جنبش اعتراضی کوچکی که تاکنون از پذیرش نتیجه خودداری کرده است، دامن بزند.

دور دوم انتخابات برزیل در ماه آبان برگزار شد و پس ازشمارش آرا، داسیلوا توانست ۵۰.۸۱ درصد آرا را به دست بیاورد و به عنوان رئیس جمهور بعدی برزیل انتخاب شود. 

طبق نتایج، بولسونارو با به دست آوردن ۴۹.۱۹ درصد آرا، نخستین رئیس جمهور برزیل شد که نتوانست برای بار دوم در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر