کد خبر: 147500
A

روابط ایران و عربستان در مرحله عادی سازی/ آیا سفارتخانه‌های دو کشور بازگشایی می‌شوند؟

وزیر امور خارجه با ابراز خرسندی از گفتگو‌های سوریه و ترکیه، از بازگشت روابط دیپلماتیک ایران و عربستان به حالت طبیعی و بازگشایی سفارتخانه‌ها استقبال کرد.

روابط ایران و عربستان در مرحله عادی سازی/ آیا سفارتخانه‌های دو کشور بازگشایی می‌شوند؟

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) ۲۳ دی ماه پس از دیدار و گفتگو با «عبدالله بوحبیب» همتای لبنانی در نشست خبری مشترک در بیروت ضمن ابراز خرسندی از حضور در لبنان گفت که گفتگو‌های مفیدی با همتای لبنانی در خصوص موضوعات منطقه‌ای داشته است.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان عنوان کرد: ما راه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری و گردشگری در راستای رشد و توسعه دو کشور را بررسی کردیم. خرسندیم برای کاهش آلام و فشار‌های اقتصادی لبنان، توافقی را در آخرین سفرم به لبنان داشتیم و پیشرفت‌هایی در آن حاصل شده است. تیم فنی از لبنان به تهران آمد و راه‌های همکاری و تامین سوخت مورد نیاز لبنان مورد بررسی قرار گرفت.  

وی ادامه داد: ما با نگاه حمایت قوی از لبنان آماده‌ایم در چارچوب آن توافق به تعهداتمان عمل کنیم.

آماده ساخت نیروگاه‌های برق در لبنان هستیم

وزیر خارجه با ذکر این نکته که جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن امکانات و توان تکنولوژی برتر آماده ساخت نیروگاه‌های برق مورد نیاز لبنان در چارچوب توافقی که صورت خواهد گرفت، است، اظهار داشت: امنیت و پیشرفت لبنان را امنیت و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران و منطقه می‌دانیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همچنان با قدرت از مقاومت در لبنان و فلسطین در مقابل تهدیدات و گستاخی‌های رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند.

امیرعبداللهیان همچنین همه جریان‌های سیاسی لبنان را دعوت کرد که در مسیر گفتگو نسبت به تعیین رئیس جمهور اقدام کنند و افزود: معتقدیم جریان‌های سیاسی لبنان از تجربه و شایستگی لازم برای انتخاب رئیس جمهور در کوتاه‌ترین زمان برخوردارند.

ابراز خرسندی از گفتگو‌های سوریه و ترکیه

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره گفتگو‌های سوریه و ترکیه نیز بیان کرد: از گفتگو‌های سوری و ترکی و گفتگو‌های به عمل آمده بین مقامات سوریه و ترکیه خرسندیم و از مسیر گفتگو و مذاکره برای حل مشکلات این دو کشور استقبال می‌کنیم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: معتقدیم برای تمرکز بر راه‌حل سیاسی قوی‌تر بین سوریه و ترکیه فرمت آستانه را با مشارکت دادن سوریه باید تقویت کرد.

مذاکرات ایران و عربستان

وی درباره مذاکرات ایران و عربستان سعودی افزود: گفتگو‌های متعددی را در ماه‌های گذشته با عربستان سعودی در بغداد داشتیم و در حاشیه نشست بغداد ۲ در اردن نیز فرصت گفت وگوی کوتاهی بین آقای فیصل بن فرحان و من فراهم شد و در خصوص تداوم گفتگو‌ها با هدف بازگشت روابط ایران و عربستان به حالت طبیعی اتفاق نظر داشتیم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: هیچگاه در قطع روابط با هیچ کشوری در جهان اسلام از جمله عربستان سعودی پیشقدم نبوده‌ایم و از بازگشت روابط دیپلماتیک دو کشور به حالت طبیعی و افتتاح سفارتخانه‌ها در چارچوب گفتگو‌هایی که خواهیم داشت، استقبال می‌کنیم.

به گزارش فارس، این سومین سفر امیرعبداللهیان به بیروت پس از تصدی وزارت امور خارجه است. وی مهر ماه سال گذشته و فروردین امسال نیز سفری به لبنان داشت و با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد.

وی شب گذشته در بدو ورود به بیروت در جمع خبرنگاران بر تداوم حمایت‌های ایران از مردم، دولت، ارتش و مقاومت لبنان تأکید کرد و گفت: سفرم به بیروت در چارچوب دعوت رسمی وزیر امور خارجه جمهوری لبنان با هدف رایزنی‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی و از جمله رایزنی در خصوص آخرین تحولات فلسطین انجام می‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: ما همه جریان‌های سیاسی در لبنان را دعوت می‌کنیم از مسیر گفتگو و توافق هر چه سریع‌تر نسبت به انتخاب رئیس جمهور و تکمیل فرآیند سیاسی اقدام کنند. تردید نداریم جریان‌های سیاسی مختلف در لبنان با شایستگی و بدون هرگونه مداخله خارجی قادر به تعیین رئیس جمهور خود خواهند بود. (اینجا بخوانید)

براساس اعلام وزارت خارجه روسیه امیرعبداللهیان قرار است روز سه‌شنبه با لاوروف در مسکو دیدار کند. از سوی دیگر مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز از دیدار با امیرعبداللهیان در روز سه‌شنبه خبر داده است.

منبع: فارس

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر