کد خبر: 48056
A

وزارت کشور تاجیکستان با انتشار اطلاعیه‌ای مدعی شد که حزب نهضت اسلامی و افراد آموزش‌دیده در ایران مسئول حمله به گردشگران خارجی در این کشور بوده‌اند.

به گزارش دیده بان ایران؛ در ادامه اطلاعیه وزارت کشور تاجیکستان آمده است: حسین عبدالصمداف عضو فعال حزب نهضت اسلامی، رهبری این عملیات را بر عهده داشته است.

در این اطلاعیه همچنین آمده است که عبدالصمداف چهار بار به ایران رفته و در آنجا آموزش‌ نظامی و عقیدتی دیده است.

بنابر گزارش دویچه وله، این در حالی است که به نقل از شبکه اعماق، داعش مسئولیت کشتن چهار جهانگرد در تاجیکستان را به عهده گرفته است.

یک گروه از گردشگران دوچرخه‌سوار آمریکایی و اروپایی روز یک‌شنبه ۷ مرداد در منطقه دنغره در ۷۰ کیلومتری دوشنبه پایتخت تاجیکستان مورد حمله افراد مسلح قرار گرفتند. در جریان این حمله دو آمریکایی، یک سوییسی و یک آلمانی کشته شدند.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به این ادعا تاکید کرد که ایران، هرگونه اقدام تروریستی در نقاط مختلف دنیا، از جمله حادثه اخیر علیه گردشگران خارجی در تاجیکستان را محکوم می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص حمله اخیر انجام شده به گردشگران خارجی در تاجیکستان که به کشته و مجروح شدن شماری از آنها انجامید، ضمن ابراز تاسف از این حادثه و محکوم کردن آن گفت: ما هرگونه اقدام تروریستی در نقاط مختلف دنیا، از جمله حادثه اخیر علیه گردشگران خارجی در تاجیکستان را محکوم می کنیم. 

بهرامی همچنین با انتقاد از مطالب خلاف واقع اعلام شده در بیانیه وزارت داخله تاجیکستان علیه ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران هرگونه ارتباط با این حادثه و وجود هرگونه پایگاه جهت آموزش اقدامات خرابکارانه در خاک خود را به شدت تکذیب می کند و آمادگی دارد جهت بررسی ابعاد این قضیه با مقامات ذیربط تاجیکی همکاری کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان، طرح این قبیل مسائل بی پایه را به زیان روابط دوستانه و برادرانه میان ایران و تاجیکستان دانست و ابراز امیدواری کرد که طرفین با کمک یکدیگر به تقویت مناسبات فی‌مابین بپردازند و اجازه ندهند که دشمنان روابط با طرح این قبیل مسائل خللی در روابط ایجاد نمایند.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر