کد خبر: 50318
A

جلسه فوق العاده ای پارلمان عراق برای بررسی اوضاع خطرناک در بصره ظهر امروز شنبه با درگیری فیزیکی بین نیروهای محافظ شخصی نخست وزیر و نیروهای حفاظت از پارلمان آغاز شد.

به گزارش دیده بان ایران؛ درگیری وقتی آغاز شد که نیروهای محافظ شخصی 'حیدر العبادی' با سلاح های خود، وارد ساختمان پارلمان شدند و نیروهای حفاظت از پارلمان مانع آنها شدند امری که منجر به درگیری فیزیکی بین دو طرف شد.

طبق این گزارش این درگیری فیزیکی منجر به شکسته شدن تعدادی در و پنجره و شیشه های پارلمان شد و اوضاع عمومی پارلمان را بهم ریخت.

یک خبر دیگر حاکیست که نیروهای پیشمرگه کرد که مسوولیت امنیت بخشی از منطقه امنیتی سبز (محل استقرار پارلمان و هیات دولت) را برعهده دارند، نیز با نیروهای محافظ شخصی نخست وزیر عراق درگیر شده اند.

حیدر العبادی امروز به همراه وزیران کشور، دفاع، امور آب و بهداشت در جلسه فوق العاده پارلمان شرکت کرده است.
دور جدید تظاهرات بصره که از 10 شهریورماه آغاز شد، طی دو روز گذشته (15 و 16 شهریورماه) به خشونت کشیده شد و بخشی از تظاهرکنندگان ساختمان ها و نهادهای دولتی و دفاتر احزاب و مقر الحشد الشعبی را در بصره به آتش کشیدند.

برخی از رهبران سیاسی از جمله نوری المالکی رهبر ائتلاف دولت قانون، از جلسه فوق العاده امروز پارلمان انتقاد کرده و گفته است که این جلسه برای سرپوش گذاشتن بر جرائم و رفتارهای تخریبگر و تعرض هایی است که به اموال و دارایی ها دولتی، مردمی و گروه های سیاسی و الحشد الشعبی شده است.

از طرفی فراکسیون الفتح به رهبری هادی العامری نیز از حیدر العبادی خواسته بود که فورا استعفا کند و اعلام کرده است که در صورت عدم استعفا، فراکسیون الفتح او را براساس قانون از طریق پارلمان از پست قوه مجریه کنار می زند.
حوادث خشونت بار بصره در حالی روز گذشته اتفاق افتاده است که حیدر العبادی آخرین روزهای خود را به عنوان نخست وزیر طی می کند و در صورت معرفی فراکسیون بزرگ توسط پارلمان، عملا یک دولت جدید در عراق شکل می گیرد.

جلسه فوق العاده پارلمان عراق در حالی امروز برگزار شده که هنوز پارلمان جدید فاقد هیات رییسه منتخب است و رییس سِنی جلسه را اداره خواهد کرد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر