کد خبر: 51682
A

دولت انگلیس یگان اطلاعات ارتش روسیه را به اجرای حملات سایبری "بی‌مهابا و کورکورانه" به دستور کرملین متهم کرد و از جمله به هک مقر کمیته ملی دموکرات آمریکا در سال ۲۰۱۶ اشاره کرد.

به گزارش دیده بان ایران، به نوشته روزنامه گاردین، این ادعا بخشی از افشاگری‌های سازمان اطلاعات انگلیس درباره مشارکت دولت روسیه در مسموم کردن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق روسیه در سالزبری انگلستان است.

جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس در بیانیه‌ای بی‌سابقه تاکید کرد مرکز ملی امنیت سایبری (NCSC) تعدادی هکر سرشناس را شناسایی کرده است که عامل حملات متعددی در سراسر جهان هستند و در پوشش سرویس اطلاعات روسیه موسوم به جی آر یو فعالیت می‌کنند. او افزود، این حملات با رضایت و اطلاع کرملین انجام شده است.

دولت انگلیس مدعی است این حملات "نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و بر شهروندان کشورهای بسیاری از جمله روسیه تاثیر می‌گذارد و میلیون‌ها پوند برای اقتصادهای ملی هزینه خواهد داشت." وزارت خارجه انگلیس شش حمله خاص را به هکرهای تحت حمایت ارتش روسیه نسبت داده است و ۱۲ رمز گروه هکری در جبهه جی آر یو را شناسایی کرده است.

این اقدام دولت انگلیس در واقع مبتنی بر وعده ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس در افشای لیست کاملی از اخلال‌گری جی آر یو پس از مسمومیت اسکریپال در اوایل امسال است. اسکریپال هم از ۱۹۷۹ تا زمان فرار به انگلیس عضوی از همین یگان بوده است.

دولت انگلیس در بیانیه‌ خود برای اولین بار چهار حمله سایبری را از منابع مرتبط با روسیه شناسایی کرده است. اینها شامل حمله اکتبر ۲۰۱۷ با استفاده از بدافزار بدربیت علیه مترو کی‌یف، فرودگاه اودیسه، بانک مرکزی روسیه و دو نشریه روسیه می‌شود. از دیگر حملاتی که برای اولین بار به روسیه نسبت داده می‌شود، هک فایل‌های محرمانه ورزشکاران بین‌المللی در کنترل آژانس جهانی ضد دوپینگ، حملات به شبکه‌های تلویزیونی مستقر در انگلیس و نهایتا هک کمیته ملی دموکراتیک آمریکا در سال ۲۰۱۶ است.  

در بیانیه جرمی هانت آمده است: این حملات سایبری هیچگونه منافع امنیت ملی مشروع ندارند و در عوض در توانایی مردم در زندگی عادی در سراسر جهان اخلال ایجاد می‌کند. اقدامات جی آر یو بی‌مهابا و کورکورانه است. آنها تلاش دارند انتخابات کشورهای دیگر را تضعیف و در آن مداخله کنند. آنها حتی آماده تخریب شرکت‌های روسیه و شهروندان روسیه هستند. الگوی رفتاری آنها نشان می‌دهد آنها مایلند بدون توجه به قوانین بین‌المللی یا هنجارهای موجود با مصونیت و بدون تبعات به کارشان ادامه دهند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر