کد خبر: 52671
A

فاینشنال تایمز مدعی شد، نفتکش‌های ایرانی سیگنال‎های ماهواره‎ای خود را خاموش می‌کنند تا مانند «شبح» حرکت کنند و در طول مسیر شناسایی نشوند. -شرکت تانکر تراکرز (رصدکننده عملیات حمل و نقل محموله‎های نفتی) اعلام کرده که در دو هفته اول ماه اکتبر صادرات نفت ایران بطور میانگین ۲٫۲ میلیون بشکه در روز بوده که بسیار بیشتر از میزان صادرات خیلی از تولیدکنندگان دیگر است. این یعنی صادرات نفت ایران تنها کمی بیشتر از ۱۰ درصد افت کرده است. سمیر مدنی یکی از بنیانگذاران شرکت تانکر تراکرز می‎گوید، ایران از «تانکرهای شبح» برای حمل و نقل محموله‌های نفتی خود استفاده می‎کند به این ترتیب که این کشتی‎ها سیگنال‎های ماهواره‎ای خود را خاموش می‌کنند تا در طول مسیر شناسایی نشوند و با این ترفند مانند «شبح» به حمل و نقل نفتی می‌پردازند که مقدار آن پنهان نگه داشته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری  و تحلیلی دیده بان ایران ؛  روزنامه فاینشنال تایمز  روز پنجشنبه، ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) در گزارشی نوشته آنطور که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفته آمریکا اگر بخواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند اقدامات بیشتری نسبت به خروجی‎های بازار نفت لازم است.

در حالی که تصور می‎شد صادرات نفت ایران همزمان با تحریم‎های آمریکا که از چهارم نوامبر آغاز می‎شود کاهش پیدا کند آخرین اطلاعات از یک ماهواره ردیاب که با تصویر گزارش داده، حاکی از آن است که نفت ایران همچنان خریداران مشتاقی دارد.

شرکت تانکر تراکرز (رصدکننده عملیات حمل و نقل محموله‎های نفتی) اعلام کرده که در دو هفته اول ماه اکتبر صادرات نفت ایران بطور میانگین ۲٫۲ میلیون بشکه در روز بوده که بسیار بیشتر از میزان صادرات خیلی از تولیدکنندگان دیگر است. این یعنی صادرات نفت ایران تنها کمی بیشتر از ۱۰ درصد افت کرده است.

سمیر مدنی یکی از بنیانگذاران شرکت تانکر تراکرز می‎گوید، ایران از «تانکرهای شبح» برای حمل و نقل محموله‌های نفتی خود استفاده می‎کند به این ترتیب که این کشتی‎ها سیگنال‎های ماهواره‎ای خود را خاموش می‌کنند تا در طول مسیر شناسایی نشوند و با این ترفند مانند «شبح» به حمل و نقل نفتی می‌پردازند که مقدار آن پنهان نگه داشته می‌شود.

مدنی می‎گوید تیم او توانسته با استفاده از تصاویر با کیفیت بالا که ماهواره‎های موسسه «پلَنت لبز» ثبت کرده کشتی‎های بیشتری را که اقدام به حمل مخفیانه نفت می‎کنند شناسایی کند. از آنجا که این ماهواره توانایی ثبت تصویر دارد حتی هنگامی که سیگنال‎های این کشتی‎های شبح خاموش می‎شوند نیز قادر به ردیابی آنهاست.

فایننشال تایمز در ادامه نوشته اگر آمریکا قادر باشد صادرات نفت ایران را بعد از تحریم‎های چهارم نوامبر کاهش دهد یک شوک بزرگ پدید خواهد آمد. تصور بر این است هرچه صادرات نفت ایران بیشتر باشد احتمال سقوط آن کمتر است. همزمان پیش‎بینی می‎شود با نزدیک شدن به زمان آغاز تحریم‎های نفتی ایران، قیمت نفت افزایش پیدا کند.

وزارت خارجه کشورمان ادعای روزنامه فاینشنال تایمز را در بیانیه ای رسمی  رد کرده است. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر