کد خبر: 53817
A

به گفته کنستانتین مکینکو، کارشناس و متخصص مرکز تحلیلی استراتژی ها و فن آوری های روسیه، آن دسته از قراردادهایی که به طور رسمی اعلام شده بلند مدت می باشند: برای مثال قرارداد C-400 با هند از سال 2012 به اجرا درآمده است. با این حال، این آمار ثبت شده، نشان از افزایش فروش تجهیزات و سلاح های داخلی برخلاف فشار تحریم ها می باشد. این بدان معنی است که حتی در چنین وضعیتی و با وجود تشدید تحریم ها، موفقیت ممکن است. با همکاری تمامی اهرم های سیاسی، مالی و سایر امکان های موجود این رکورد بدست آمده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ بزرگترین قرارداد فروش سامانه پدافند هوایی اس 400 ، میان شرکت دولتی "روس ابارون اکسپورت" در روسیه و هند در سال جاری منعقد شد. 

شرکت دولتی "روس ابارون اکسپورت"، بزرگترین قرارداد در تاریخ این شرکت برای عرضه موشکهای ضد هوایی اس 400 به هند را منعقد نموده است. از آغاز سال جاری، شرکت دولتی "روس ابارون اکسپورت" حدود 1100 قرارداد را به مبلغ 19 میلیارد دلار امضا کرده است که این رقم در کل تاریخ شرکت بی سابقه بوده است. الکساندر مییخف مدیر عامل شرکت دولتی "روس ابارون اکسپورت" در روز پنج شنبه به مناسبت 18 مین سالگرد امضای حکم ریاست جمهوری در خصوص ایجاد یک شرکت دولتی برای صادرات و واردات سلاح ها و تجهیزات روسی به دیگر کشورها این خبر را اعلام نمود. در کل سال گذشته،حجم قراردادهای تازه امضا شده این شرکت با دیگر شرکت های خارجی به مبلغ 15 میلیارد دلار رسیده است. در این راستا، مییخف یادآور شد که در سال 2018 بزرگترین قرارداد در کل تاریخ شرکت برای عرضه موشک های ضد هوایی  S-400 به هند امضا شده است.

وی گفت: "در طی 18 سال گذشته این شرکت به یکی از بزرگترین شرکت های  جهان در عرضه سلاح و تجهیزات نظامی تبدیل شده است و به رکورد تازه ای دست یافته است. امروز، روسیه از لحاظ همکاری نظامی و فنی دومین جایگاه جهان را به خود اختصاص داده است. میزان سفارشات به ثبت رسیده بیش از 50 میلیارد دلار است و حجم کل تحویل سالیانه بیش از 150 میلیارد دلار است".

این میزان حجم معاملات پس از تحریم های اعمال شده علیه روسیه در ماه آوریل سال جاری انجام شده است. بزرگترین این قرارداد ها به ارزش 5.43 میلیارد دلار برای عرضه 5 سامانه پدافند هوایی اس 400 روسیه به هند می باشد. از سوی دیگر، یوری بوریسوف معاون نخست وزیر اعلام نمود که این قرارداد می تواند به روبل پرداخت شود.

علاوه بر این، روز دوشنبه روزنامه اقتصادی "تایمز اکونومیک" به نقل از یک منبع آگاه اعلام نمود که در هفته گذشته یک قرارداد ساختمانی در کارخانه یانتار منطقه کالیننگراد با نیروی دریایی هند برای تحویل دو ناوچه  پروژه 11356 به ارزش 950 میلیون دلار امضا شده است. از سوی دیگر در اوایل ماه ژانویه، اندونزی اعلام کرد قرارداد خود را با روسیه برای تامین 11 جنگنده  سوخو 35 به مبلغ 1،15 میلیارد دلار را با مسکو به امضا رسانده است.

بدین ترتیب می توان گفت که در حدود 40 درصد از قراردادهای اعلام شده از 19 میلیارد دلار فروش این شرکت در طی سال جاری مربوط به قرارداهای مذکور می باشد. دیگر قراردادهای باقیمانده به علت اعلام تحریم ها از سوی امریکا علیه روسیه به طور رسمی اعلام نشده است.

به گفته کنستانتین مکینکو، کارشناس و متخصص مرکز تحلیلی استراتژی ها و فن آوری های روسیه، آن دسته از قراردادهایی که به طور رسمی  اعلام شده بلند مدت می باشند: برای مثال قرارداد C-400 با هند از سال 2012 به اجرا درآمده است. با این حال، این آمار ثبت شده، نشان از افزایش فروش تجهیزات و سلاح های داخلی برخلاف فشار تحریم ها می باشد. این بدان معنی است که حتی در چنین وضعیتی و با وجود تشدید تحریم ها، موفقیت ممکن است. با همکاری تمامی اهرم های سیاسی، مالی و سایر امکان های موجود این رکورد بدست آمده است.

شایان ذکر است در تاریخ 5 اکتبر 2018 در زمان سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به چین قرارداد عرضه سامانه پدافند هوایی از سوی روسیه به هندوستان به امضا رسید.

سامانه زمین به هوای اس 400 که در روسیه با عنوان سامانه "پیروزی" شناخته شده است، نسل جدید سیستم پدافند هوایی روسی است که با ارتقای سیستم اس 300 توسط شرکت مرکز طراحی الماس در روسیه ساخته شده است. از سوی دیگر، اس-۴۰۰ قادر به تشخیص ۱۰۰ هدف به‌طور هم‌زمان و درگیر شدن با ۱۲ هدف به‌طور هم‌زمان از محدودهٔ ۴۰۰ کیلومتری است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر