کد خبر: 57388
A
وب سایت فری بیکن مدعی شد؛

مقامات آمریکایی مدعی شدند روسیه قصد دارد با استقرار کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها مجهز به موشک‌های دقیق کالیبر در غرب اقیانوس اطلس، آمریکا را در تیررس حملات متعارف یا اتمی خود قرار دهد. موشک کالیبر به خاطر نوع حرکتش که نزدیک به سطح دریا حرکت می‌کند هرگونه تلاش برای رهگیری از سوی سامانه‌های ضد موشکی را مختل کرده و از این حیث بسیار مرگبار محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران  به نقل از وب‌سایت فری‌بیکن، روسیه با استقرار موشک‌های کروز از نوع کالیبر در کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌های خود قصد دارد همانند دوران جنگ سرد ماموریت‌های گشتزنی در اقیانوس اطلس نزدیک آمریکا را به اجرا گذارد.

به گفته مقام‌های اطلاعاتی آمریکا، این موشک‌های جدید کالیبر قرار است ماه‌های آینده در کشتی‌ها و زیردریایی‌های روسیه مستقر شوند.

بر اساس این گزارش، نسخه زمینی موشک‌های کالیبر روسیه در ناتو با نام اس. اس. ان-۳۰ شناخته می‌شود و قابلیت حمل کلاهک اتمی را نیز دارد. روسیه برای اولین بار در سوریه و در حمله علیه مواضع داعش از ۱۰۰ فروند از این نوع موشک استفاده کرد.

بر اساس برآوردهای دفتر اطلاعات نیروی دریایی آمریکا، موشک کالیبر از نوع زمینی بردی برابر با ۹۳۰ تا ۱۵۵۰ مایل دارد.

میزان برد این موشک نشان می‌دهد که با استقرار آن بر یک کشتی یا زیردریایی در فاصله ۱۰۰۰ مایلی از ساحل آمریکا، روسیه می‌تواند تمامی شهرهای آمریکا از بوستون و میامی گرفته تا غرب و شهر شیکاگو را هدف گیرد.

این موشک به خاطر نوع حرکتش که نزدیک به سطح دریا حرکت می‌کند هرگونه تلاش برای رهگیری از سوی سامانه‌های ضد موشکی را مختل کرده و از این حیث بسیار مرگبار محسوب می‌شود.

به نوشته فری‌بیکن، استقرار موشک کالیبر در کشتی‌ها و زیردریایی‌های روسیه در مدیترانه و نزدیک اروپا نیز برای فرماندهان آمریکایی مستقر در اروپا موضوعی نگران کننده محسوب می‌شود.

قرار است موشک‌های مجهز به کلاهک اتمی کالیبر بر زیردریایی‌های جدید روسیه به نام بوری و دیگر زیردریایی‌های تهاجمی این کشور نیز مستقر شوند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر