کد خبر: 57517
A

دادستانی آنکارا در چارچوب پرونده موسوم به «مکالمات تلفنی اعضای شبکه فتح‌الله گولن»، دستور بازداشت 100 نیروی نظامی ترکیه را به اتهام طرفداری از این روحانی مخالف دولت صادر کرد.

به گزارش دیده بان ایران به نقل از خبرگزاری آناتولی، بازداشت 100 نیروی نظامی ارتش ترکیه ، فعالیت در «شبکه تروریستی فتح‌الله گولن FETÖ» ذکر شده است.
نیروهای مبارزه با ترور پلیس آنکارا صبح امروز به خانه‌های متهمان به عضویت در این شبکه در فرماندهی نیروهای زمینی ارتش یورش بردند. عملیات دستگیری و تعقیب متهمان همچنان ادامه دارد.
دولت آنکارا مدعی است که اقدام به کودتا در این کشور توسط طرفداران فتح الله گولن رهبر مخالفان دولت ترکیه و با دستور مستقیم وی، عملی شده است.
بر اساس این ادعا، گولن با تشکیل گروهی موسوم به 'فتو' و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای 2016(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
بر این اساس، دولت آنکارا چند روز پس از کودتای نافرجام با تصویب قانون وضع فوق العاده، برخورد با عوامل کودتا و گروه گولن را آغاز کرد.
گولن که از سوی دولت ترکیه متهم اصلی کودتای نافرجام 25 تیرماه سال 1395 است، این اتهام را رد کرده است.
وی بیش از 17 سال است که در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن بوده و استرداد او به ترکیه جزو خواسته های دولت اردوغان از دولت اوباما بود که با مخالفت دولت قبلی آمریکا مواجه شده و موجب تیره شدن روابط دو کشور شد.
مقامات ترکیه در دیدار با همتایان خود، دولت جدید آمریکا را نیز هنوز نتوانسته اند نسبت به اعاده و تحویل گولن متقاعد کنند و تاکنون هشت درخواست استرداد وی، با جواب منفی مقامات واشنگتن مواجه شده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر