کد خبر: 59156
A

کشورهای اروپایی انگلیس، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، اتریش، آلمان و سوئدخوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناختند.

انگلیس، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، اتریش، آلمان و سوئد امروز (دوشنبه) رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان "رئیس‌جمهوری موقت" این کشور آمریکای لاتین به رسمیت شناختند.

به گزارش دیده بان ایران؛ سباستین کورتس، صدراعظم آلمان در پیامی توئیتری نوشت: اتریش اکنون خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

سایر کشورهای اتحادیه اروپا شامل اسپانیا، انگلیس، فرانسه و دانمارک هم امروز اقدام مشابهی انجام دادند. سباستین کورتس گفت، اتریش از تلاش‌ها برای احیای دموکراسی در ونزوئلا که به گفته او از فقدان قانون و مقررات رنج می‌برد، حمایت می‌کند.

از سوی دیگر در پیام آندرس ساموئلسون، وزیر خارجه دانمارک آمده است: دانمارک خوان گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا تا زمان برگزاری انتخابات آزاد و دموکراتیک به رسمیت می‌شناسد. از واکنش مشابه متحدانمان در اتحادیه اروپا خرسندیم. بیانیه مهم اتحادیه اروپا به زودی منتشر می‌شود.

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا هم اعلام کرد: امروز دوشنبه چهارم فوریه، هشت روز از زمانی که اسپانیا در کنار دیگر متحدانش در اروپا از رژیم نیکولاس مادورو خواستند تا انتخابات ریاست جمهوری آزاد، دموکراتیک و شفاف برگزار کند، می‌گذرد. از آنجایی که حتی یک گام در این مسیر توسط رژیم مادورو برداشته نشده است، دولت اسپانیا اعلام می‌کند که رسماً خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

از طرف دیگر جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس در پیامی توئیتری نوشت: لندن خوان گوآیدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت به رسمیت می‌شناسد زیرا کاراکاس از اعلام انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام طبق چارچوب زمانی مشخص ناکام ماند. نیکولاس مادورو نتوانست ظرف مدت هشت روزی که ما تعیین کردیم، درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تصمیم بگیرد. بنابراین انگلیس در کنار سایر متحدان اروپایی گوآیدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت قانونی به رسمیت می‌شناسد تا انتخابات معتبر برگزار شود. امیدواریم این اقدام ما را به پایان بحران انسانی نزدیک کند.

دولت سوئد هم در اقدامی مشابه رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهوری خودخوانده به رسمیت شناخت.

مارگوت والستروم، وزیر خارجه سوئد گفت که انتخاباتی که براساس آن مادورو روی کار آمد آزاد و عادلانه نبود. ونزوئلا اکنون باید انتخاباتی آزاد برگزار کند. ما از گوایدو به عنوان نماینده مشروع مردم ونزوئلا حمایت می‌کنیم.

آنگلا مرکل نیز در بیانیه‌ای حمایت خود را از گوآیدو اعلام کرد.

اما روسیه اما با محکوم کردن این رویکرد اروپایی‌ها این اقدامات را مداخله در امور مرتبط با ونزوئلا دانست و تاکید کرد که رهبر ونزوئلا باید توسط مردم این کشور و نه کشورهای خارجی تعیین شود.  / ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر