کد خبر: 60345
A

منابع هندی اعلام کردند سه جنگنده پاکستانی وارد حریم هوایی کشمیر تحت کنترل هند شده‌اند و به دنبال این اقدام فرودگاه سرینگر چند ساعت بسته شده است. جنگنده‌های هندی این سه هواپیمای پاکستانی را مجبور به خروج از منطقه کردند. اسپوتنیک نیز گزارش کرده است ارتش پاکستان اعلام کرده دو فرونده هواپیمای هندی را که وارد کشمیر پاکستان شده بودند، سرنگون کرده است و خلبان یکی از آنها را هم اسیر کرده است. وزارت خارجه پاکستان پاسخ به اقدامات هند و ورود جنگنده‌های این کشور به حریم هند را بیانگر خواست پاکستان برای دفاع از خود خوانده است. در پی این تحولات پرواز هواپیماها در منطقه کشمیر متوقف شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ اسپوتنیک نیز گزارش کرده است ارتش پاکستان اعلام کرده دو فرونده هواپیمای هندی را که وارد کشمیر پاکستان شده بودند، سرنگون کرده است و خلبان یکی از آنها را هم اسیر کرده است.

وزارت خارجه پاکستان پاسخ به اقدامات هند و ورود جنگنده‌های این کشور به حریم هند را بیانگر خواست پاکستان برای دفاع از خود خوانده است.

در پی این تحولات پرواز هواپیماها در منطقه کشمیر متوقف شده است.

در همین حال دولت پاکستان که با خشم عمومی علیه حمله اخیر جنگنده‌های هند روبروست تاکید کرده حق انتخاب "زمان و مکان" پاسخ به حمله هوایی هند را برای خود محفوظ می‌دارد.

 

در حالی که هند مدعی شده در حمله هوایی خود شمار زیادی از اعضای گروه "جیش محمد" را در منطقه بالاکوت در داخل کشمیر پاکستان کشته، اسلام‌آباد این ادعا را "بی‌معنی" خوانده است.

روز سه‌شنبه هند اعلام کرد مواضع شبه‌نظامیان کشمیری را که "در داخل خاک پاکستان" در منطقه "بالاکوت" مستقر بوده‌اند هدف حمله هوایی قرار داده است.

به گفته مقامات هندی این حمله علیه نیروهای "جیش محمد" بوده است که مسئولیت حمله انتحاری ۱۵ فوریه در کشمیر تحت کنترل هند را برعهده گرفته است.

این تحولات تنش بین دو قدرت هسته‌ای در منطقه را افزایش داده است.

به گزارش بی. بی. سی هند، پاکستان را به آزاد گذاشتن گروه جیش محمد در داخل هند و کشمیر متهم می‌کند؛ اتهامی که پاکستان آن را رد می‌کند.

هند و پاکستان هر دو ادعای مالکیت بر منطقه کشمیر را دارند؛ منطقه‌ای که اکثریت ساکنان آن مسلمانند. در حال حاضر هر کدام از دو کشور بخش‌هایی از کشمیر را تحت کنترل خود دارند.

حمله هوایی هند به داخل خاک پاکستان را ناظران پاسخ شدید هند به حمله انتحاری ۱۰ روز پیش به پلیس هند در کشمیر ارزیابی کرده‌اند.

در جریان حمله پانزدهم فوریه دست کم چهل مامور پلیس کشته شدند.

بمب‌گذار انتحاری با یک خودرو حاوی مواد منفجره به اتوبوس حامل افسران پلیس کوبید و انفجار مهیبی را شکل داد.

این واقعه که مسئولیت آن را گروهی تحت عنوان "جیش محمد" در پاکستان قبول کرد خونین‌ترین حمله طی ۳۰ سال اخیر در کشمیر تحت کنترل هند ارزیابی شده است.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در سخنانی تلویحی از حمله جنگنده‌های کشورش حمایت کرد و آن را غرورآفرین خواند.

مودی که روز سه شنبه در راجستان، بزرگترین ایالت هند، حضور یافته بود خطاب به حاضران گفت: "من انرژی و هیجان شما را درک می‌کنم. امروز از آن روزهایی است که باید برای قهرمانان‌مان سر تعظیم فرو آوریم."

با بالا گرفتن تنش میان دو کشور اتحادیه اروپا و چین از هند و پاکستان خواسته‌اند خویشتن‌داری کنند

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر