کد خبر: 61631
A

شبکه خبری تلویزیونی 'سی ان ان' گزارش داد: وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در نامه ای، کنگره را از تخصیص و انتقال یک میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک مطلع کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛  تارنمای خبری سی ان ان افزود: پنتاگون با تغییر در برنامه بودجه بندی خود که آن را برای کنگره فرستاد و به رویت این شبکه خبری رسید، روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد که تا یک میلیارد دلار برای ساخت دیواری 'نرده ای' بطول 57 مایل (91 کیلومتر) برای مرزهای جنوبی با مکزیک اختصاص داده است.

'پاتریک شاناهان' (Patrick Shanahan) سرپرست پنتاگون در نامه ای که به 'کریستجن نیلسن' (Kirstjen Nielsen) وزیر امنیت داخلی آمریکا ارسال کرد، نوشت: پنتاگون به بخش مهندسی ارتش مجوز آغاز ساخت دیواری نرده ای به بلندی 18 فوت (نزدیک به 5.5 متر) در بخش های مرزی 'یوما' (Yuma) و 'ال پاسو' (El Paso) در مرز با مکزیک را داده است.

به گزارش سی ان ان، این موضوع اعتراض فوری نمایندگان کنگره آمریکا را به همراه داشت.

همه سناتورهای دمکرات در کمیته های فرعی دفاعی و نظامی با امضای نامه ای خطاب به شاناهان نسبت به انتقال یک میلیارد دلار از بودجه پرسنل بخش مقابله با مواد مخدر جهت ساخت دیوار مرزی اعتراض کرده و گفته اند پنتاگون پیش از مطلع کردن باید از کنگره در این زمینه اجازه لازم را می گرفت.

قرار است این ملبغ از بخش مقابله با جرایم مواد مخدر وزارت امنیت داخلی آمریکا به بخش مهندسی ارتش آمریکا انتقال یابد.

سی ان ان افزود: 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا در ماه فوریه گذشته به منظور اختصاص میلیاردها دلار برای ساخت دیوار مرزی حالت فوق العاده ملی در مرزهای جنوبی این کشور اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ برای ساخت دیوار مرزی که یکی از وعده های انتخاباتی وی بود، مبلغ پنج میلیارد و 800 میلیون دلار درخواست کرده بود که با مخالفت دمکرات ها مواجه شد که فقط با تخصیص یک میلیارد و 500 میلیون دلار آن موافقت شد.

مخالفت بین کاخ سفید و دمکرات های مجلس نمایندگان آمریکا منجر به تعطیلی بی سابقه 35 روزه دولت آمریکا و معلق ماندن 800 هزار پرسنل دولت فدرال شد.

موسسه اعتبار سنجی 'استاندارد اند پورز' خسران حاصل از این تعطیلی را 6 میلیارد دلار، رقمی بیش از مبلغ درخواستی ترامپ برای ساخت دیوار مرزی، برآورد کرد.

ترامپ در نهایت برای به اجرا در آوردن خواسته خود با اعلام حالت فوق العاده ملی، پنتاگون را موظف کرد تا از محل بودجه نظامی خود ساخت این دیوار را انجام دهد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر