کد خبر: 68234
A

در حالیکه انگلیس صادرات تسلیحات به ائتلاف تحت امر عربستان در یمن را ممنوع اعلام کرده ، تصاویر محرمانه حاکی از ارسال تسلیحات به کشورهای این ائتلاف است.

به گزارش سرویس بین الملل سایت خبری و تحلیلی دیده بان ایران؛ روزنامه گاردین، طی هفته‌ای که دادگاه‌های انگلیس، صادرات تسلیحات انگلیس به عربستان سعودی را غیر قانونی عنوان کردند، محموله بزرگی از سیستم‌های تسلیحاتی کنترل از راه دور ساخت استرالیا، از فرودگاه سیدنی خارج شد.

تصاویر محرمانه‌ای که توسط گاردین استرالیا مشاهده شده، هویت خریداران این محموله را که دولت‌های عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند، تایید می‌کند. نیروهای این دو دولت، در حال حاضر درگیر در جنگی ویران‌گر در یمن هستند؛ هم‌چنین این کشورها تامین‌کننده ادواتی‌ هستند که تولیدکنندگان آن، به "افزایش قابل توجه تلفات" توسط این ادوات در نبرد اعتراف دارند.

طبق برچسب‌های بر روی پالت‌هایی که در ماه ژوئن برای ارسال به وزارت کشور عربستان سعودی – بطور خاص اداره کل تسلیحات و مواد منفجره- آماده شده بودند، فروشنده این تسلیحات، یک شرکت آمریکایی به نام "عملیات‌های تِک‌سیستم‌های مشترک ای‌تی‌کی" است که ادوات را توسط یک شرکت استرالیایی تحت عنوان "الکترو اپتیکس سیستم" یا ای‌اواس به فروش می‌رساند.

سیستم‌های تسلیحاتی ارسال شده از سیدنی به مقر فرماندهی لجستیک مشترک نیروهای امارات متحده عربی، توسط شرکت استرالیایی مذکور تامین شده بودند.

مرکز تسلیحات کنترل از راه دور آر۴۰۰، خودروهای نظامی و سبک را به پرتاب‌گرهای توپ‌، تفنگ و موشک مجهر می‌کند تا به صورت کنترل از راه دور فعالیت کنند.

نگرانی‌ها بر سر موضوع صادر کردن تسلیحات به ائتلاف به رهبری عربستان در یمن برای مدت‌ها وجود داشته است. این جنگ که در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، باعث آوارگی بیش از ۳ میلیون نفر شده است و با بروز قحطی و بیماری گسترده، به عنوان بدترین بحران انسانی جهان تلقی می‌شود. عربستان سعودی و هم‌پیمانانش، به ارتکاب جرایم جنگی و جنایات متعددی شامل بمباران‌های بی‌حساب متهم شده‌اند.

آمار و ارقام ماه ژوئن حاکی از آن است که حدود ۱۰۰ هزار نفر طی این مناقشه کشته شده‌اند؛ ۱۱ هزار و هفتصد نفر از این تعداد، طی ۴۵۰۰ رویداد مختلف که در آن‌ها به طور مستقیم غیر نظامیان مورد هدف بودند، به قتل رسیدند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر