کد خبر: 71113
A

دیوان عالی انگلیس امروز «سه‌شنبه» با بیان اینکه اقدام نخست‌وزیر این کشور در تعلیق چند هفته‌ای پارلمان انگلیس، اقدامی غیرقانونی بوده است، تعلیق پارلمان را لغو کرد.

به گزارش دیده بان ایران؛ در ادامه کش و قوس‌ها در انگلیس درباره تصمیم جنجالی «بوریس جانسون» برای تعلیق چند هفته‌ای پارلمان این کشور، دیوان عالی انگلیس علیه این اقدام نخست‌وزیر رای داد.

 

به گزارش «گاردین»، رئیس دیوان عالی انگلیس امروز «سه‌شنبه» رای این دیوان در رابطه با تصمیم دولت بوریس جانسون برای تعلیق پارلمان این کشور را قرائت کرد و تعلیق پارلمان را «قادامی غیرقانونی» خواند.

 

اعلام رای دیوان عالی انگلیس توسط «برندا هیل»، شکستی بزرگ برای نخست‌وزیر این کشور محسوب می‌شود؛ کسی که به شدت در تلاش برای پیش بردن طرح برگزیت خود است.

 

طبق اعلام خانم هیل، قضات دیوان عالی انگلیس به اتفاق آرا ضمن بررسی شکایت طرح شده در رابطه با تعلیق پارلمان این کشور، تصمیم دولت جانسون را غیرقانونی اعلام کرده و بر لغو تعلیق پارلمان تاکید کردند.

 

دیوان عالی انگلیس که از اول اکتبر 2009 رسما آغاز به کار کرده، عالی‌ترین مرجع حقوقی در انگلیستان، ایرلند شمالی و اسکاتلند محسوب می‌شود.

 

قضات دیوان عالی انگلیس، ضمن رد دفاعیه و ادعای دولت جانسون در پرونده شکایت درباره تعلیق پارلمان اعلام کرد که نخست‌وزیر از حق قانونی برای تعلیق پارلمان برخوردار نیست.

 

پیشتر وکلای دولت جانسون در رد شکایت مطرح شده در رابطه با تعلیق پارلمان اعلام کرده بودند که این موضوع، موضوعی نیست که دادگاه‌ها درباره آن اظهارنظر کنند.

 

بنا بر گزارش رسانه‌های انگلیس، با توجه به این حکم دیوان عالی، پارلمان قانونا می‌تواند فورا کار خود را از سر بگیرد و از تعلیق درآید.

 

«جان برکو» رئیس مجلس عوام انگلیس در واکنش به رای دیوان عالی اعلام کرد: «من از رای دیوان عالی مبنی بر اینکه تعویق پارلمان اقدامی غیرقانونی بوده، استقبال می‌کنم».

 

منبع: فارس

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر