کد خبر: 71178
A

وزیر امور خارجه سابق انگلیس گفت سیاست‌ غرب در قبال ایران در حال شکست است زیرا آمریکا و اروپا هر کدام موضع خود را پیش گرفته‌اند و اتحادی بین آن‌ها وجود ندارد.

به گزارش دیده بان ایران؛ «جرمی هانت» وزیر خارجه سابق بریتانیا گفت، دولت انگلیس باید طبق رأی دادگاه این کشور، بدهی‌هایش نسبت به ایران را تسویه کند.

 

به نوشته روزنامه «گاردین»، هانت در مصاحبه با «رادیو بی‌بی‌سی» گفت، سیاست‌های غرب نسبت به ایران بی‌نتیجه خواهد بود. او از اروپا و آمریکا درخواست کرد درخصوص سیاستی جدید به‌ جمع‌بندی برسند که در خلاص شدن ایران از فشار تحریم‌ها را تسهیل کند.

 

هانت مدعی شد «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، بازپرداخت بدهی 400 میلیون پوندی انگلیس به ایران را به آزادی «نازنین زاغری راتکلیف» ارتباط می‌دهد. در حالی که این بدهی به قراردادی میان تهران و لندن در دهه 1980 میلادی مرتبط است. این قرارداد درپی عدم تحویل تانک‌های «شیفتن» به ایران پس از پرداخت پول آن در دوره پهلوی، بسته شد.

 

هانت در ادامه مدعی شد: «ما از حکم دادگاه تبعیت می‌کنیم اما آنچه انجام نخواهیم داد، ربط دادن آن به آزادسازی گروگان است زیرا اگر چنین کاری کنید، در آینده کشورهای دیگری مانند ایران را به گروگان‌گیری هنگام بروز اختلاف ترغیب می‌کنید».

 

وزیر امور خارجه پیشین انگلیس از آمریکا و اروپا درخواست کرد موضع‌ یک پارچه‌ای در مقابل ایران اتخاذ کنند و راهبردی که موجب تفرقه بین این دو شود بی‌نتیجه خواهد ماند. او شرح داد: «نقطه شروع [این اقدام] این خواهد بود که سیاست غرب درقبال ایران در حال شکست است و سیاست فشار حداکثری اقتصادی که برای ممانعت از فعالیت‌های ایران طراحی شده بود به طور واضحی عملی نیست».

 

هانت گفت: «همین‌طور سیاست اروپا برای حفظ برجام نیز شکست خواهد خورد زیرا ایران در حال عبور از محدودیت‌های غنی‌سازی اورانیوم است، پس باید دوباره فکر کنیم. به گمانم درسی که می‌گیریم این است که زمانی که آمریکا و اروپا در خصوص ایران راه خود را می‌روند، به نتیجه‌ای نمی‌رسد و باید باهم متحد شویم».

 

منبع: فارس

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر