کد خبر: 74213
A
رای الیوم:

مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا با سفر ناگهانی و بدون اطلاع قبلی خود به عراق و بازدید از پایگاه آمریکایی عین الاسد، سیلی محکمی را به مسئولان حاکم در این کشور عربی و بویژه عادل عبدالمهدی زد. علاوه بر اینکه دیداری بین نخست وزیر عراق و پنس، صورت نگرفت.

به گزارش دیده بان ایران؛ عبد الباری عطوان در رای الیوم نوشت: مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا با سفر ناگهانی و بدون اطلاع قبلی خود به عراق و بازدید از پایگاه آمریکایی عین الاسد، سیلی محکمی را به مسئولان حاکم در این کشور عربی و بویژه عادل عبدالمهدی زد. علاوه بر اینکه دیداری بین نخست وزیر عراق و پنس، صورت نگرفت.

 در ادامه این مطلب آمده است: سفر پنس در بحبوحه انتفاضه مردم عراق، صورت گرفت و به همین دلیل، به نظر می رسد این سفر با هدف شعله ور تر کردن آتش فتنه، در عین حال، اهانت به دولت عراق و عمق بخشیدن به شکاف های طایفه ای در این کشور انجام شده است.

تمام سختی ها و مشکلات فعلی عراق، نتیجه حمله آمریکا، تجزیه دولت عراق و بازسازی دوباره این دولت، براساس طایفه گرایی صرف است، که هدف از آن، ضعیف ماندن این کشور و نفوذ آسان دیگر کشورها به آن، بود.

دولت عبدالمهدی و تمام دولتهای پیش از آن، مرتکب یک اشتباه فاحش شده و به 5200 سرباز امریکایی، اجازه ماندن در خاک عراق و در پایگاههای مستقلی را دادند، که بهانه حضور انها، مبارزه با داعش بود.

این در حالی است که ایرانی که صاحب نفوذ زیادی در عراق بوده و گروههای مسلح قدرتمندی در این کشور دارد نیز، همین اشتباه را مرتکب شده و اجازه داد تا نیروهای آمریکایی در کمال امنیت، در پایگاههای مذکور مستقر شوند.

در این شرایط، عبدالمهدی حق ندارد جنبش های مردمی را متهم کرده و آن را مورد حمایت آمریکا بداند؛ چرا که او از کسانی است که از اشغالگری آمریکا و نظام طایفه ی عراق، تحت شعارهای دروغین دموکراسی و حقوق بشر، حمایت کرد.

در واقع، امکان دفاع از حکومت و احزابی که چنین اهانتهای بزرگی را از سوی آمریکا تحمل می کنند، وجود ندارد و حتی نمی توان آنها را محترم شمرد./ انتخاب

 
 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر