کد خبر: 76615
A

نخست‌وزیری انگلیس در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی، مدعی شد که لندن خواستار کاهش تنش در خاورمیانه است. جانسون در بیانیه خود سردار سلیمانی را تهدیدی برای منافع انگلیس توصیف کرده و مدعی شده است که اقدامات وی عامل بی‌ثباتی در منطقه بوده است. وی با اتهام‌زنی به سردار سلیمانی، گفته است که انگلیس از....... (شهادت )وی تأسف نمی‌خورد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس یکشنبه با صدور بیانیه‌ای تلویحا از ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دست ارتش آمریکا حمایت کرد، اما مدعی شد که لندن برای کاهش تنش در خاورمیانه تلاش می‌کند.

بر اساس بیانیه دفتر جانسون، وی امروز تلفنی با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در مورد اوضاع منطقه رایزنی کرده و در روزهای آینده نیز با سران کشورهای دیگری گفت‌وگو می‌کند.

جانسون در بیانیه خود سردار سلیمانی را «تهدیدی برای منافع» انگلیس توصیف کرده و مدعی شده است که اقدامات وی عامل بی‌ثباتی در منطقه بوده است. وی با اتهام‌زنی به سردار سلیمانی، گفته است که انگلیس «از مرگ(شهادت) وی تأسف نمی‌خورد.»

وی در ادامه واکنش احتمالی ایران به اقدام غیرقانونی آمریکا در ترور آشکار یک فرمانده نظامی جمهوری اسلامی را عامل تشدید تنش توصیف کرده است.

جانسون در این مورد گفته است: «روشن است که ندای تلافی‌جویی و انتقام صرفا به خشوند بیشتر در منطقه منجر شده و به نفع هیچ‌کس نیست. ما با تمام طرف‌ها در تماس نزدیک هستیم تا آن‌ها را به کاستن از تنش تشویق کنیم.»

نخست‌وزیر انگلیس در پایان گفت او و وزیر خارجه‌اش به صورت مستمر با مقام‌های کشورهای مختلف در منطقه در تماس هستند و روز سه‌شنبه پارلمان انگلیس را در جریان نتایج تماس‌های خود خواهند گذاشت.

انگلیس پیش از این هم اعلام کرده بود که مأموریت نظامی خود در خلیج فارس را از سر می‌گیرد. وزیران دفاع و خارجه انگلیس هم پیشتر تلویحا از ترور سردار سلیمانی حمایت کرده بودند.

علاوه بر انگلیس، آلمان هم تلویحا از این ترور حمایت و ایران را به انجام اقدامات «تحریک‌آمیز» متهم کرده است. در واکنش به این موضع‌گیری برلین، امروز کاردار آلمان در تهران به وزارت امور خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به وی ابلاغ شد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر