کد خبر: 76854
A

نخست‌وزیر کانادا در یک نشست خبری با بیان اینکه این کشور آماده مشارکت در روند تحقیقات در خصوص سقوط یک هواپیمای مسافربری در ایران است، گفت در صورتی که تهران بپذیرد، کانادا به ایران هیأت کنسولی اعزام می‌کند.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا روز چهارشنبه با حضور در یک نشست خبری در اوتاوا، گفت کشورش آماده است تا در تحقیقات مربوط به سقوط یک هواپیمای خطوط هوایی اوکراین در ایران مشارکت کند.

بنا بر اعلام دولت کانادا، دستکم ۶۳ نفر از مسافران این هواپیما که بامداد چهارشنبه دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی (ره) سقوط کرد، تابعیت کانادایی داشته‌اند. ده‌ها نفر دیگر از مسافران این هواپیما هم ایرانیان مقیم یا محصل در کانادا بوده‌اند و قصد داشته‌اند از کی‌یف پایتخت اوکراین، به سمت کانادا پرواز کنند. 

به نوشته پایگاه «آی‌پالتیکس»، ترودو گفت «فرانکو فیلیپ شامپین» وزیر خارجه کانادا قصد دارد در تماس تلفنی با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مورد این حادثه گفت‌وگو کرده و خواستار مشارکت کانادا در تحقیقات مربوط به این حادثه شود. 

کانادا از چند سال پیش روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده است و همین امر موجب شده تا امور دیپلماتیک این کشور با ایران از طریق ایتالیا به عنوان حافظ منافع کانادا، انجام گیرد و امور کنسولی اتباع کانادا در ایران هم از طریق سفارت کانادا در آنکارا انجام می‌گیرد. به گفته ترودو، علاوه بر ایتالیا، کشورهای دیگر نظیر استرالیا و فرانسه هم برای تسهیل رایزنی با ایران در مورد این حادثه اعلام آمادگی کرده‌اند.

با این حال، نخست‌وزیر کانادا گفت دولتش در تلاش است تا یک هیأت کنسولی را به ایران اعزام کند. به گفته وی، اعزام این هیأت، به رضایت ایران بستگی دارد. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر