کد خبر: 82420
A

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور، فرمان تعلیق مهاجرت به آمریکا را امضا کرد. فرمان اجرایی منع موقت مهاجرت به آمریکا، از امروز پنجشنبه ۲۳ آوریل به اجرا گذاشته می شود. دونالد ترامپ در کنفرانس خبری گروه ویژه دولت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، عصر روز گذشته اعلام کرد: «من برای محافظت از امنیت شغلی کارگران آمریکایی، فرمان اجرایی منع موقت مهاجرت به ایالات متحده را امضا کردم». وی در این کنفرانس خبری که در کاخ سفید برگزار شده است، افزود: «بدین ترتیب، ما اطمینان داریم که پس از سرگیری فعالیت های اقتصادی، آمریکایی های که شغل خود را از دست داده اند، در رأس صف کاریابی قرار خواهند گرفت».

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ دونالد ترامپ با شعار "اول آمریکا" در انتخابات پیروز شد و حالا در بحران کرونا نیز به این شعار اتکا می‌کند. او می‌گوید اولویت در بازار کار، با شهروندان این کشور است نه خارجی‌ها. فرمان ممنوعیت ۶۰ روزه مهاجرت به ایالات متحده به این دلیل صادر و امضا می‌شود که نیروی کار خارجی، جای کارگر آمریکایی را نگیرد.

ترامپ عصر چهارشنبه ۲۲ آوریل، در نشست خبری کاخ سفید تکرار کرد: «در صورت تحرک اقتصادی، حق تقدم در بازار کار با بیکاران آمریکایی است.».

حق کار و اقامت دایم آمریکا (گرین کارت) نیز بر همین اساس دو ماه متوقف خواهد شد. البته برای صاحبان برخی مشاغل استثناهایی منظور شده؛ مثلا برای افرادی که در حوزه‌های درمانی و بهداشتی کار می‌کنند، هم‌چنان کارت سبز صادر خواهد شد.  آن دسته از کسانی که قصد کار و اقامت محدود و موقت را دارند نیز از ممنوعیت ورود به آمریکا مستثنی شده‌اند. به طور نمونه، بخش کشاورزی آمریکا برای برداشت محصول به کارگران فصلی نیاز دارد.  

همه‌گیری ویروس کرونا تاثیر گسترده‌ای بر اقتصاد آمریکا و بازار کار داشته است. حدود ۲۲ میلیون نفر در ایالات متحده در بحران ناشی از کرونا، شغل خود را از دست داده‌ و برای دریافت حقوق بیکاری ثبت نام کرده‌اند. ۸۴۰هزار نفر در این کشور به کووید ۱۹ مبتلا شده‌ و بیش از ۴۶هزار نفر جان باخته‌اند. این بالاترین نرخ مرگ و میر کرونا در سراسر دنیاست. 

دولت آمریکا در حال حاضر و برای پیشگیری از گسترش هر چه بیشتر ویروس کرونا، ورود به این کشور را به شدت محدود کرده است. انتظار می‌رود فرمان اخیر ترامپ همانند دستور قبلی در محدودیت‌های مهاجرتی و پناهجویی، با کشمکش‌های حقوقی همراه شود. البته دیوان‌عالی قضایی که در اختیار محافظه‌کاران است، شماری از مفاد فرمان قبلی ترامپ را تایید کرده است.

ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود، روشی سخت‌گیرانه در سیاست‌های مهاجرتی داشته است. دمکرات‌ها او را متهم می‌کنند که بحران کرونا را دستاویز  تشدید این سیاست‌ها کرده تا افکار عمومی را از تعلل و تاخیر  در مواجهه با شیوع ویروس، منحرف کند.

او اوایل ماه مارس می‌گفت همه چیز تحت کنترل است و جای نگرانی نیست. حال آشکار شده که نخستین مورد مرگ در اثر کرونا در آمریکا، در ماه فوریه بوده است. 

منتقدان سیاست‌های ترامپ، معتقدند که فرمان مهاجرتی اخیر، سویه تبلیغاتی دارد و پیامی است به رای دهندگان و حامیان محافظه‌کار برای انتخابات ماه نوامبر. دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ نیز مواضع سرسختانه‌ای علیه مهاجران به ویژه مهاجران آمریکای لاتین داشت. او از جمله پس از تصدی مقام ریاست جمهوری، مرز مکزیک و آمریکا را دیوارکشی کرد.

بسیاری از تحلیلگران می‌گویند مهاجرستیزی ترامپ نتیجه داده و او توانسته رضایت بخش بزرگی از رای دهندگان را جلب کند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر