کد خبر: 90255
A

«مصطفی ادیب» که سران سیاسی لبنان درباره نامزدی وی برای تصدی پست نخست وزیر به توافق رسیدند دارای دکترای حقوق و علوم سیاسی است .

به گزارش دیده بان ایران؛ پس از اینکه سعدالحریری رسما از نامزدهای مورد توافق کنار گذاشته شد و خودش هم اعلام کرد که نامزد نخست وزیر نخواهد شد، سعد الحریری و تعدادی از نخست وزیران قبلی این کشور به منظور بررسی فهرست نامزدهای نخست وزیری با یکدیگر دیدار کردند.

پس از رایزنی‌ها، ​نجیب میقاتی، ​فؤاد السنیوره​، ​سعد الحریری​ و ​تمام سلام​، روسای دولت های قبل لبنان بر سر انتخاب مصطفی ادیب به عنوان نخست وزیر جدید لبنان موافقت کردند.

بر اساس گزارش شبکه خبری الجزیره، جریان ملی آزاد ، حزب الله و جریان امل نیز مخالفتی با «مصطفی ادیب» نخواهند داشت و وی را نامزد نخست وزیری معرفی خواهند کرد.

مصطفی ادیب دارای دکترای حقوق و علوم سیاسی است . ادیب مدرس حقوق بین الملل ، قانون اساسی ، جغرافیای سیاسی و روابط بین الملل در دانشگاههای مختلف لبنان و فرانسه بود.

وی در سال 2000 تدریس در دانشکده نظامی بیروت را آغاز کرد و به عنوان استادیار در دانشگاههای لبنان مشغول به کار شد.

رئیس جمعیت حقوق بین الملل و انجمن علوم سیاسی لبنان و عضو جمعیت فارغ التحصیلان دانشگاههای فرانسه و انجمن عربی علوم سیاسی و جمعیت بین‌المللی قانون اساسی و مرکز دیدبان برای صلح پایدار داخلی از دیگر سوابق نامزد تشکیل کابینه جدید لبنان است .

وی مشاور نجیب میقاتی نخست وزیر اسبق لبنان در سال 2000 بود تا اینکه در 18 ژوئیه 2013 ، به عنوان سفیر لبنان در آلمان تعیین شد.

وی بین سال‌های 2005 و 2006 ، زمانی که میقاتی به نخست وزیری رسید در کمیته ویژه، مامور تدوین قانون جدید انتخابات لبنان شد.

ادیب متاهل و دارای 5 فرزند است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر