کد خبر: 94815
A

رئیس جمهور کوبا روز یکشنبه از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا استقبال کرد و در توییتی نوشت که دولتش متوجه شده که "مردم آمریکا مسیر تازه‌ای را انتخاب کرده‌اند."

به گزارش دیده بان ایران؛ در توییت "میگوئل دیاز کانل" که منعکس‌کننده امید گسترده این جزیره تحت اداره کمونیسم به بهبود روابط آمریکا و کوبا تحت ریاست جمهوری منتخب آمریکا، جو بایدن، بدون نام بردن از او بود، آمده است: "ما به امکان روابط دوجانبه سازنده که به تفاوت‌های یکدیگر احترام بگذارد، باور داریم. "

دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا، اکثر تنش‌زدایی‌هایی که جانشین سابقش باراک اوباما طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ انجام داده بود را از بین برد و در عوض سیاست دیرینه آمریکا مبنی بر خفه کردن اقتصاد کوبا برای اجبار تغییر دموکراتیک را برگرداند.

دولت ترامپ محدودیت‌های سفر و حواله‌های ایالات متحده به کوبا را بیشتر و حمل و نقل نفت ونزوئلا به این جزیره را نیز تحریم کرد.

دولت ترامپ همچنین با تقلیل سطح سفارت خود در هاوانا به کارکنان عادی و تعطیل کردن بخش کنسولی در پی بیماری‌های مشکوک دیپلمات‌هایش، دیدار کوبایی‌ها با خانواده خود در فلوریدا را سخت‌تر کرد.

این به معنی آن بود که کوبایی‌ها برای گرفتن ویزای آمریکا، باید به خارج کشور سفر می‌کردند.

بایدن در جریان کارزار خود اطمینان داد که فوراً سیاست‌هایی را که ترامپ برای کوبا اجرایی کرده بود که "به مردم کوبا آسیب رسانده و نقشی در پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر ایفا نکرده"، برمی‌گرداند.

و یک مشاور سیاست خارجی بایدن هم هفته گذشته در مقام ناشناس به رویترز گفت که بایدن در صورت برنده شدن کاخ سفید، تصمیماتی که در حال جدا کردن خانواده‌ها است و محدودیت‌های سفر خانواده‌ها و حواله‌ها را برمی‌گرداند.

این مشاور با این حال افزوده بود: در حالی که رئیس جمهور آتی قصد دارد مردم کوبا را "توانمند" کند، نمی‌توانیم زمان را به ژانویه ۲۰۱۷ برگردانیم.

منبع: ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر