کد خبر: 98087
A

برخی گزارش ها حاکی از آن است که ناخدای یک قایق ماهیگیری کره شمالی به خاطر گوش دادن به شبکه‌های رادیویی خارجی ممنوعه در دریا در ملاء عام اعدام شده است.

به گزارش دیده بان ایران؛ رادیو آسیای آزاد به نقل از منابع آگاه در کره شمالی گزارش داد: این مرد چهل و خورده‌ای ساله با نام خانوادگی "چوی" در مقابل چشمان ۱۰۰ ناخدا و مدیران شیلات از طریق جوخه آتش اعدام شده است.

 

کره شمالی قوانین سفت و سختی در رابطه با رفتار شهروندانش دارد و آنها را از گوش دادن به اکثر شبکه‌های رادیویی خارجی منع می‌کند.

 

با این حال رادیو آسیای آزاد در ادامه گزارش خود اعلام کرد: زمانی که در آب‌های آزاد باشید، می‌توانید فرکانس شبکه‌های رادیویی بین‌المللی را بگیرید.

 

چوی که گفته می‌شود یگان شخصی خود متشکل از بیش از ۵۰ کشتی و قایق را داشته، پس از آنکه محبوبیت خود را در بین خدمه‌اش از دست می‌دهد توسط یکی از اعضای خدمه‌اش لو می‌رود و تحویل داده می‌شود.

 

رادیو آسیای آزاد به نقل از یکی از مقامات مجری قانون کره شمالی گزارش داد: چوی نزد مقامات اعتراف کرد و به تلاش برای براندازی حزب حاکم متهم شد.   

 

این منبع گفت: این ناخدا در حالی که به عنوان اپراتور رادیو در ارتش کره شمالی خدمت می‌کرد گوش دادن به شبکه‌های رادیویی خارجی را آغاز کرد و طی ۱۵ سال گذشته به رادیو  آسیای آزاد گوش داده بود.

 

یکی از ساکنین محلی به رادیو آسیای آزاد گفت: مقامات امنیتی به این نتیجه رسیدند که برای هدایت و آموزش مجدد چوی دیر شده و به همین خاطر او را با جوخه آتش اعدام کردند. مقامات خواستند اعدام چوی درس عبرتی برای دیگران باشد و به ساکنین محلی تاکید کنند که مجازات گوش دادن به شبکه‌های رادیویی خارجی مرگ است.        

 

بودجه رادیو آسیای آزاد توسط آمریکا تامین می‌شود اما این شبکه به عنوان یک منبع روزنامه‌نگاری مستقل فعالیت دارد.

 

منبع: ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر