کد خبر: 99749
A

وزیر خارجه ایالات متحده مدعی شد که وضعیت کنونی ایران از نظر ارتباط با القاعده «بدتر» از افغانستان در زمان حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به آمریکا است. او در سخنان خود برای اولین بار به طور رسمی کشته شدن عبدالله احمد عبدالله معروف به ابو محمد المصری در یکی از خیابان های تهران را تائید کرد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ وزیر خارجه ایالات متحده مدعی شد که وضعیت کنونی ایران از نظر ارتباط با القاعده «بدتر» از افغانستان در زمان حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به آمریکا است. او در سخنان خود برای اولین بار به طور رسمی کشته شدن عبدالله احمد عبدالله معروف به ابو محمد المصری در یکی از خیابان های تهران را تائید کرد.

وزیر خارجه ایالت متحده از نحوه مرگ ابو محمد المصری یا دخالت احتمالی آمریکا و اسرائیل در آنچه روز ۱۸ مرداد گذشته در منطقه پاسداران تهران روی داد سخنی نگفت. ایران خبر کشته شدن ابو محمد المصری در تهران را تکذیب کرده است. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش منتشرشده از ترور نفر دوم سازمان القاعده در تهران را «سناریوپردازی هالیوودی» توصیف کرده بود.

مایک پمپئو در جریان سخنرانی روز سه شنبه خود در واشنگتن ادعا کرد: «القاعده پایگاه جدیدی دارد؛ آن هم جمهوری اسلامی ایران است.»

او افزود: «نتیجه اش این است که مخلوق شیطانی اسامه بن لادن در حال تقویت خود گسترش ابزارهای عملیاتی خود است. اگر ما این محور ایران-القاعده را نادیده بگیریم به بهای خطر افتادن خودمان تمام خواهد شد. باید [این محور] را به رسمیت بشناسیم، با آن روبرو شویم و بر آن غلبه کنیم.»

وضع تحریم علیه «سران القاعده که ساکن ایران هستند»

وزیر خارجه آمریکا در بخشی از سخنانش ایران را متهم کرد که در سال ۲۰۱۵ همزمان با مذاکرات بر سر برجام به گروه القاعده اجازه داده است تا در ایران «پایگاه عملیاتی جدیدی» داشته باشد. به گفته مایک پمپئو شرط تهران برای این اتحاد «رعایت» قوانین و مقررات ایران بوده است.

او همچنین تحریم هایی را علیه تعدادی از افرادی که به گفته او «سران گروه القاعده و ساکن ایران» هستند اعلام کرد. عبدالرحمن المغربی از جمله سران گروه القاعده است که وزیر خارجه آمریکا تحریم هایی علیه آنها اعلام کرد. به گفته مایک پمپئو پاداشی هفت میلیون دلاری نیز برای اطلاعاتی که منجر به شناسایی عبدالرحمن المغربی و محل اقامتش شود در نظر گرفته شده است.

سخنان مایک پمپئو در حالی بیان می شود که تنها هشت روز به پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ باقی مانده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر