کد خبر: 104652
A

علیرضا ناجی عضو کمیته کشوری کرونا درباره ابتلای دوباره افراد به کرونا هشدار داد

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ علیرضا ناجی در پاسخ به این سوال که آیا ابتلای مجدد به کرونا شدیدتر از بار اول است؟ گفت: این مسئله که ابتلا به کرونا بار اول خفیف و بار دوم شدید است، درست نیست. ممکن است همه مدل صورت گیرد و این واقعیت است که عفونت مجدد در مورد کرونا ویروس‌ها داریم. این بحث همان تفاوت بین ایمنی است.

وی افزود: کسانی که موافق عفونت طبیعی هستند افرادی هستند که اعتقاد به هرمنیتی یا ایمنی گله‌ای دارند که می‌دانیم این منسوخ است و کشور ما هم مبتلا به این موضوع شد و ما بسیار ضرر دیدیم و از زمان‌های طلایی استفاده نکردیم تا این عقیده در ایران جا بیفتد، متاسفانه جان بسیاری از افراد از بین رفت و می‌توانست این اتفاق رخ ندهد.

عضو کمیته کشوری کرونا توضیح داد: ابهامات زیادی درباره کفایت ایمنی حاصل از عفونت طبیعی وجود دارد و بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته بین افراد از نظر ایجاد ایمنی تفاوت‌های زیادی می‌بینیم و این تفاوت بسیار زیاد حتی تا ۲۰۰ برابر بین افراد است.

استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه نزدیک به ۲۰ درصد از افراد ممکن است علیرغم این که درگیری به بیماری آنتی بدی ایجاد نکنند، افزود: این افراد با توجه به این که بیماری را گرفته اند باز هم حساس هستند و همچنین سطح آنتی بادی بر اساس شدت بیماری ممکن است متفاوت باشد. یکسری از افراد بیماری شدید می‌گیرند و آنتی بادی قوی تولیدمی‌کنند و تعدادی دیگر هم بیماری خفیف می‌گیرند و آنتی بادی ضعیف ایجاد می‌کنند. پس تفاوت بین آن‌ها وجود دارد.

وی ادامه داد: مقدار ویروسی که افراد با آن برخورد کردند هم در تفاوت بین ایجاد ایمنی موثر است و تفاوت در پاسخ ایمنی نسبت به ویروس بین افراد زیاد دیده می‌شود. این که ویروس در آن موقعیت چه طور بتواند با بدن تعامل کند و با پروتئین‌هایی که دارد بتواند سیستم ایمنی را درگیر کند و گول بزند هم می‌تواند روی این امر تاثیر گذار باشد.

عضو کمیته ملی واکسن کووید اظهار کرد: این‌ها مسائلی هستند که نشان می‌دهند خیلی نمی‌توان دل به ایمنی طبیعی بست و در کنار این موضوع ممکن است آنتی بادی بعد از چندین ماه کاهش یابد و در برخی از افراد ۳ ماه تا ۷-۶ ماه متغیر است.

رییس آزمایشگاه ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری متذکر شد: همه این‌ها را در نظر می‌گیریم می‌بینیم نمی‌توانیم به کفایت سیستم ایمنی در عفونت طبیعی اکتفا کنیم. بر همین اساس است که واکسن تنها چاره ما برای ایمنی مناسب است، چون با تزریق واکسن میزان مشخصی از ویروس یا واکسنی که با فرمت‌های مختلف داخل بدن می‌شود و انتظار ما یک پاسخ به طور مناسب‌تر و یکسان‌تر در افراد داریم و این را می‌دانیم که ایمنی گله‌ای بسیار منسوخ است و امکان پذیر نیست.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر