کد خبر: 11598
A

کدو حلوایی پوست و گوشتی نارنجی دارد و جزو سبزیجات رنگی محسوب می شود که از بروز آکنه، بیماری های قلبی، دژنراسیون ماکولای چشم و اضافه وزن پیشگیری می کند. این کدوهای گرد یا گلابی شکل بزرگ خواص دیگری نیز دارند که در ادامه ارائه می دهیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، کدو حلوایی پوست و گوشتی نارنجی دارد و جزو سبزیجات رنگی محسوب می شود که از بروز آکنه، بیماری های قلبی، دژنراسیون ماکولای چشم و اضافه وزن پیشگیری می کند. این کدوهای گرد یا گلابی شکل بزرگ خواص دیگری نیز دارند که در ادامه ارائه می دهیم.

 

کدو حلوایی

بتاکاروتن

کدو حلوایی حاوی میزان بالایی رنگدانه بتاکاروتن است. این رنگدانه به پیشگیری از بروز آکنه، سرطان و دژنراسیون ماکولای چشمپیشگیری می کند. 250 گرم (یک لیوان) کدو حلوایی پخته شده 8.55 میلی گرم بتاکاروتن دارد که میزان قابل توجهی می باشد. این ترکیب برای پوست و بهبود وضعیت آن نیز مفید است.

فیبرها

کدوحلوایی حاوی فیبرهای محلول در آب است که به کاهش کلسترول بد کمک می کنند. فیبرهای غیرمحلول در آب موجود در این ماده غذایی نیز معده را پر کرده و احساس سیری ایجاد می کند. این فیبرها با یبوست نیز مقابله می کنند.

لوتئین

کدو حلوایی منبع مهم کاروتنوئیدها از جمله لوتئین است که از بروز دژنراسیون ماکولای چشم و نیز از آب مروارید و سرطان کولون پیشگیری به عمل می آورد.

منیزیم

با مصرف یک لیوان یعنی معادل حدود 250 گرم کدو حلوایی پخته شده به میزان زیادی ویتامین B جذب بدن می شود. این ویتامین نیز برای تحریک عملکرد مغز مفید بوده و باعث بهبود خلق و خوی و تقویت حافظه می شود

کدوحلوایی غنی از منیزیم است. این ماده معدنی برای  تسکین آلرژی ها، آسم، سلامت قلب و عروق، کنترل فشارخون، برطرف کردن سنگ کلیه و کاهش سندرم پیش از قاعدگی مفید است.

پتاسیم

کدو حلوایی به عنوان یک ماده غذایی غنی از این ماده معدنی باعث کاهش خطر ابتلا به پرفشار خون، سنگ کلیه و سکته مغزی می شود. این ماده غذایی به میزان زیادی پتاسیم دارد و برای بدن مفید است.

تیامین

با مصرف یک لیوان یعنی معادل حدود 250 گرم کدو حلوایی پخته شده به میزان زیادی ویتامین B جذب بدن می شود. این ویتامین نیز برای تحریک عملکرد مغز مفید بوده و باعث بهبود خلق و خوی و تقویت حافظه می شود.

ویتامین B6

کدو حلوایی تأمین کننده میزان زیادی ویتامین B6 برای بدن است. این ویتامین به کاهش بیماری های قلبی و همچنین افسردگی کمک می کند. 250 گرم کدوحلوایی پخته شده حدود 0.4 میلی گرم ویتامین B66 دارد. قابل ذکر است که آب پز کردن کدوحلوایی باعث از بین رفتن ویتامین B آن خواهد شد.

ویتامین C

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که از ابتلا به آب مروارید و بیماری های مزمن پیشگیری می کند. کدو حلوایی بهترین منبع ویتامین C است. یک لیوان معادل 250 گرم کدو حلوایی 31 میلی گرم ویتامین CC به بدن می رساند که میزان بسیار بالایی  است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر