کد خبر: 120960
A

مطالعات در ایران گواه این است که بعد از ۵۰ سالگی در حدود ۸۰ درصد ایرانیان اعم از زن و مرد بحث فرسایش و یا فرسودگی ستون فقرات را به صورت فزاینده تجربه می‌کنند، به شکلی که این عدد در افراد بالاتر از ۶۰ سال به ۹۵ درصد می‌رسد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ دکتر علیرضا زالی در برنامه تلویزیونی طبیب با اشاره به این که تنگی کانال نخاع یکی از مسایل مبتلابه کشور محسوب می‌شود گفت: امروزه با توجه به سالمند شدن جمعیت کشور و نحوه فعالیت‌های اجتماعی این بیماری شیوع بیشتری پیدا کرده است.

دکتر زالی گفت: نوع فعالیت‌های شغلی، اجتماعی، کاهش فعالیت‌های ورزشی مناسب، تغذیه و الگوی ساختاری بدن ایرانیان باعث شده بیش از هر زمان دیگری مردم با مشکل تنگی کانال کمری دست و پنجه نرم کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این موضوع که طبیعتا افزایش سن بیشترین عامل ابتلا به تنگی کانال کمری است توضیح داد: مطالعات در ایران گواه این است که بعد از ۵۰ سالگی در حدود ۸۰ درصد ایرانیان اعم از زن و مرد بحث فرسایش و یا فرسودگی ستون فقرات را به صورت فزاینده تجربه می‌کنند، به شکلی که این عدد در افراد بالاتر از ۶۰ سال به ۹۵ درصد می‌رسد.

 

آقای زالی گفت: مهمترین عامل خطر و اصلی‌ترین عامل بروز تنگی کانال نخاعی، فرسایش ستون فقرات کمری است.

 

رییس دانشگاه با بیان این که تنگی کانال کمری یک فرآیند مزمن است هشدار داد: این بیماری، مشکلی نیست که فرد طی مدت زمان کوتاهی به آن مبتلا شده باشد.

 

وی در پاسخ به این سؤال که چرا برخی افراد به تنگی کانال نخاعی مبتلا می‌شوند، گفت: این بیماری در مرحله اول به ژنتیک وابسته است، زیرا همه افراد با قطرمشخصی از کانال نخاعی بدنیا می‌آیند بنابراین قطر کانال نخاعی دربعضی به صورت ژنتیکی کوچکتراست بنابراین این افراد بیش از سایرین مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

 

وی ادامه داد: گاهی حتی جوان تر‌ها هم دچار این بیماری می‌شوند که در بررسی‌های ثانویه مشخص می‌شود زمینه ژنتیکی در این دسته وجود دارد.

 

به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی عمق کانال نخاعی انسان به ژنتیک وابسته است بنابرای تعجبی ندارد که ابعاد سرشتی و اشتراک ژنتیکی در بروز تنگی نخاع مؤثر باشند.

 

نحوه فعالیت‌های شغلی یکی دیگر از علل ابتلا به بیماری تنگی کانال نخاع است که زالی به آن اشاره کرد و توضیح داد: افرادیکه مشاغل سخت دارند و بیش از سایرین از ستون فقرات خود استفاده می‌کنند و افرادیکه فیزیک مناسبی در ساختار ستون فقرات ندارند نیز بیشتر استعداد ابتلا به این بیماری را دارند.

 

آقای زالی عنوان کرد: به طور کلی تنگی کانال نخاعی فرآیندی طبیعی است که با افزایش سن در بیشتر افراد ایجاد می‌شود.

 

وی در ادامه به نشانه‌های ابتلا به تنگی کانال نخاعی اشاره کرد و افزود: درد در ناحیه کمر اولین و شایعترین نشانه ابتلا به بیماری تنگی کانال نخاعی است.

 

این استاد دانشگاه با بیان این که درد ابتلا به تنگی کانال نخاعی از نوع فیزیکی و مکانیکی است گفت: به این مفهوم که این درد‌ها با فعالیت بیشتر می‌شود، با راه رفتن تشدید می‌شود و به محض استراحت این درد کم می‌شود. درد‌های مقطعی در پاها، احساس گزگز و یا سستی هم از دیگر علامت‌های ابتلابه این بیماری است.

 

جراح و متخصص مغز و اعصاب دانشگاه با بیان این که لنگ زدن یکی دیگر از علامت‌های ابتلا به بیماری تنگی کانال نخاعی است توضیح داد: فرد هر چه مسافت طولانی‌تر را طی می‌کند احساس می‌کند توان یا استقامت ندارد و مدام در فواصل کوتاه می‌نشیند و گا‌ها لنگ می‌زند، این عارضه در مبتلایان به تنگی کانال نخاعی به لنگش متناوب معروف است.

 

وی با بیان این که با بالافتن سن عضلات کمر ضعیف تر، ربات‌ها شل، انعطاف پذیری کم و مفاصل ساییده و فرسوده می‌شود تأکید کرد: بدن برای جبران این مشکلات استخوان سازی اضافی انجام می‌دهد وزمانیکه این استخوان‌ها رشد می‌کنند سوراخ‌های بین مهره‌ای را تنگ‌تر کرده و عصبی که از نخاع بیرون می‌رود دچار فشار و اصطکاک می‌شود، این موارد وضعیت را در مبتلایان به تنگی کانال نخاعی پیچیده‌تر می‌کند.

 

وی به مهمترین روش‌های تشخیص بیماری تنگی کانال نخاعی اشاره کرد و افزود: معاینه بالینی و بررسی وضعیت بیمار توسط پزشک اصلی‌ترین راه شناسایی و تشخیص این بیماری است.

 

وی با تاکید براین موضوع که با کمک MRI می‌توان به صورت سه بعدی محل دقیق تنگی کانال نخاعی را بررسی و تشخیص داد گفت: ام آر آی وضعیت این بیماری را برای درمان‌های بعدی مشخص می‌کند ضمن این که در این روش تشخیصی از اشعه استفاده نمی‌شود.

 

وی گفت: اصلاح سبک زندگی مهمترین نکته‌ای است که فرد مبتلا به تنگی کانال نخاعی باید به آن توجه داشته باشد، زیرا اگر این موضوع اصلاح نشود به صورت فرسایشی علامت‌های آزار دهنده این بیماری استمرار و یا بیشتر می‌شود.

 

تقویت عضلات شکمی و ستون فقرات، اصلاح سبک زندگی و مداخلات توانبخشی تحت نظر پزشک متخصص مهمترین توصیه دکتر زالی برای بهبود روند درمان و کنترل عوارض ناشی از بیماری تنگی کانال نخاعی به مبتلایان بود.

 

وی با بیان این که تنگی کانال نخاعی بیماری فرسایشی، مزمن و پیشرونده است یادآور شد: علت اصلی ابتلابه این بیماری آرتروز و یا فرسایش مفاصل است، بخشی از علل این بیماری وابسته به سن است و بخش دیگری ژنتیکی گزارش شده، ولی نکته اینجاست که پیروی از الگوی صحیح زندگی، انجام فعالیت‌های شغلی و فیزیک مناسب، ورزش کردن و تقویت عضلات شکم و پشت می‌تواند عارضه‌ها و عملکرد مخرب این بیماری را به شکل قابل توجهی کنترل کند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر