کد خبر: 138705
A

بارداری شاید حساس‌ترین مرحله زندگی شما باشد و برای تصمیم‌گیری درباره معمولی‌ترین چیزها نیاز به تأمل دارید؛ یکی از این چیزهای معمولی لاک زدن است که تا پیش از این دغدغه‌ای درمورد آن نداشتید اما حالا سوال مهم این است که، آیا لاک زدن برای جنین خطرناک خواهد بود؟

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ لاک و مواد کاشت ناخن به دلیل وجود مواد شیمیایی موجود در آن‌ها، می‌توانند برای جنین خطرآفرین باشند. استفاده از لاک و پاک‌کننده‌ی آن در دوران بارداری با رعایت احتیاط‌های لازم، مسئله‌ای برای جنین ایجاد نمی‌کند. با وجود این بهتر است بدانید در صورتی که به طور دائم در معرض مواد شیمیایی موجود در لاک ناخن یا پاک‌کننده‌های آن قرار بگیرید، ممکن است برای جنین شما عوارضی ایجاد شود.

ترکیبات شیمیایی مضر در لاک و مواد کاشت ناخن

فرمالدئید در بارداری

فرمالدئید به عنوان یک سخت‌کننده در لاک ناخن مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنفس در محیطی که مملو از فرمالدئید باشد، می‌تواند باعث بروز حساسیت در چشمان، بینی، گلو و ریه‌ها شود که در دوران بارداری ممکن است شدت یابد. آسم، تشنج،تهوع و سقط و رشد غیرطبیعی جنین از دیگر عوارض آن می‌باشد. قرار گرفتن در معرض دوزهای بیشتر از فرمالدئید در هوا یا بر روی پوست ممکن است منجر به سرطان گلو، بینی و خون شود.

تولوئن در بارداری

این ماده بیشتر در بنزین و مواد منفجره استفاده می‌شود که دارای بوی تندی بوده و برای کمک به لغزنده شدن لاک بر روی ناخن به آن اضافه می‌شود. این ماده بر سیستم عصبی جنین تأثیر گذاشته و می‌تواند به عوارض مربوط به تولد از جمله کاهش وزن جنین، اختلال شنوایی، ناهنجاری‌های مادرزادی، اختلالات صورت و مشکلات کلیوی منجر شود. تنفس در بخار تولوئن نیز می‌تواند موجب تحریک چشم‌ها، گلو و ریه‌های انسان، سرگیجه، اختلال در تنفس و تهوع شود.

فتالات در بارداری

فتالات به عنوان یک بهبود دهنده‌ی قابلیت ارتجاعی در پوشش‌های پلاستیکی، پرده‌های حمام، اسپری‌های مو و ناخن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده علاوه بر تأثیر بد بر عملکرد رحم منجر به ناباروری، سقط جنین و نقص آلت تناسلی در جنین‌های مذکر می‌شود. این ماده‌ی شیمیایی می‌تواند تولد نوزاد نارس، وزن کم هنگام تولد، مشکلات رشد و اندام‌ها و اختلال غدد درون‌ریز و حتی یائسگی زودرس ایجاد کند.

رزین فرمالدئید

رزین فرمالدئید یک فرآورده‌ی فرمالدئید است که می‌تواند باعث تحریک شدید و واکنش‌های آلرژیک پوست و از دست دادن حس عصبی شود.

کافور در بارداری

کافور برای براق کردن لاک ناخن مورد استفاده قرار می‌گیرد که از سایر مواد، کمتر سمی است. گاهی در داروهای سرماخوردگی مانند بخار پاک و اسپری‌های بینی نیز استفاده می‌شود. با این حال ایمنی کافور نیز اخیراً زیر سؤال رفته است. زیرا مشخص شده استنشاق بخار آن باعث تحریک شدید پوست و واکنش‌های آلرژیک، تهوع، سرگیجه و سردرد می‌شود. مطالعات نشان داده که قرار گرفتن در معرض کافور منجر به آسیب برخی ارگان‌های بدن از جمله اختلال عملکرد کبد شده است.

استون در بارداری

استون یک ماده‌ی شیمیایی است که غالباً در فرآیند پاک کردن لاک استفاده می‌شود و ممکن است در تماس با پوست به مدت 20 دقیقه روی آن باقی بماند. برای دوری از هرگونه آسیب بهتر است در محیط با تهویه‌ی مناسب استفاده شود و پس از استفاده دست‌ها به طور کامل شستشو شوند. قرار گرفتن در معرض آن با دوز زیاد و در مدت طولانی باعث مشکلات رشدی و نقایص هنگام تولد می‌شود.

احتیاط در استفاده از لاک در بارداری

چنانچه استفاده از لاک ناخن را در این دوران ترجیح دادید، با اجرای اقدامات احتیاطی، مضرات استفاده از لاک در دوران بارداری را کمتر کنید. این اقدامات شامل این موارد است:

انتخاب محیطی با تهویه‌ی مناسب و ترجیحاً در کنار پنجره‌ی باز تا کمتر در معرض بوی بد مواد قرار بگیرید
دور نگه داشتن ناخن‌ها از خود تا کامل خشک شوند

اجتناب از فوت کردن ناخن‌ها هنگام خشک شدن، زیرا با این کار میزان بیشتری از بخارات حاصل از مواد شیمیایی را در هر بار تنفس وارد ریه‌های خود می‌کنید
شستشوی کامل دست‌ها با آب و صابون بعد از اتمام کار فراموش نشود
حداکثر یک بار در هفته از لاک حاوی این مواد استفاده کنید
حتی‌الإمکان از پاک‌کننده‌های لاک ناخن که فاقد استون می‌باشند، استفاده کنید
به برچسب روی لاک دقت کنید که تا جای ممکن حاوی مواد مضر اشاره شده نباشد و لاک‌های مورد تأیید سازمان غدا و دارو را انتخاب و خریداری نمایید

با این تفاسیر بهتر است مادران باردار مانیکوریست در این مدت از شغل خود فاصله بگیرند و اگر مجبور به ادامه‌ی این حرفه هستند، حتماً با ماسک و در هوای تازه‌ی نزدیک پنجره و با استراحت منظم کار کنند و دیگر مادران باردار روش‌های سنتی را برای زیبایی ناخن خود انتخاب کنند.

منبع: مام

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر