کد خبر: 14111
A
به مناسب روز جهانی صرع :

معاون پژوهشی انجمن صرع ایران در خصوص تأثیر گیاهان دارویی برای درمان صرع گفت: هنوز تحقیقات علمی درخصوص تأثیر این گیاهان بر روی این بیماری صورت نگرفته است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، غلامرضا زمانی معاون پژوهشی انجمن صرع ایران گفت: صرع یک پدیده شناخته شده علمی است که در این بیماری جرقه‌ای از مغز زده شده و گیرنده‌های مغز توسط مواد شیمیایی تحریک می‌شوند که این موضوع باعث ایجاد تشنج در بیمار خواهد شد.

وی در خصوص تأثیر گیاهان دارویی برای درمان بیماری صرع گفت: افرادی که در زمینه طب سنتی مشغول به کار هستند باید تحقیقات علمی را در سطح آزمایشگاهی انجام دهند و نمی‌توان با استناد به کتاب‌های طب سنتی قدیمی گفت که گیاهان دارویی تأثیر بسزایی در درمان این بیماری دارند.

وی افزود: داروهایی که امروز به نام شیمایی شناخته می‌شوند نیز از آب، خاک، قارچ و سایر مواد معدنی تولید می‌شوند که تخلیص شده هستند و اثربخشی این داروها برای درمان افراد مبتلا به صرع اثبات شده است.

وی تأکید کرد: در برخی کتب سنتی از تأثیر برخی گیاهان دارویی برای درمان صرع نام برده شده است که نمی‌توان با قطعیت به آنها استناد کرد.

وی توضیح داد: بعضی تشنج‌ها ناشی از بوجود آمدن ضایعه در مغز است و برخی دیگر به دلیل بیماری‌های ژنتیکی رخ می‌دهد که در این زمینه هیچگونه تحقیق علمی بر روی گیاهان دارویی انجام نشده است.

وی توصیه کرد: افرادی که از بیماری صرع رنج می‌برند بهتر است از درمان‌های غیر دارویی نیز استفاده کنند. به طور مثال خواب منظم، دوری از استرس، پرهیز از گرسنگی طولانی مدت باعث کاهش بروز این تشنج‌ها خواهد شد.

وی در پایان در خصوص روز جهانی صرع گفت: 25 بهمن‌ماه به عنوان روز جهانی صرع از طرف سازمان بهداشت جهانی به کشورها به عنوان یک روز رسمی اعلام شده است. از آنجا که این بیماری در سطح جهان به عنوان یک بیماری شایع شناخته شده است، سازمان بهداشت جهانی یک روز خاص را برای بیماری صرع مشخص کرده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر