کد خبر: 15936
A
رئیس انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران :

بهرام جلائی ریس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران گفت: تشخیص ناشنوایی از بدو تولد قابل انجام است، ولی پیش از تولد تشخیص این موضوع امکان‌پذیر نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، بهرام جلائی در نشست خبری که به مناسبت روز شنوایی برگزار شده بود در ارتباط با موضوع کم‌شنوایی و ناشنوایی اظهار داشت: براساس آمار سازمان بهداشت جهانی حدود 360 میلیون نفر در دنیا کم‌شنوا هستند که 32 میلیون نفر از آنها را افراد زیر 15 سال تشکیل می‌دهند، همچنین براساس برخی از آمارها 520 هزار نفر در ایران کم‌شنوا بوده که از نظر من این آمار بیشتر است، چرا که هنوز روش موفقی برای ارزیابی و غربالگری شنوایی نداشته‌ایم. 

وی با اشاره به اینکه از یک‌هزار نوزاد متولد شده حدود 3 نوزاد با اختلال شنوایی همراه هستند، گفت: در برخی از استان‌ها رشد کم‌شنوایی بیشتر است. همچنین 50 درصد علت کم‌شنوایی ژنتیکی و 25 درصد عوامل محیطی عفونت و 25 درصد عوامل ناشناخته است. 

رئیس انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران با بیان اینکه کم‌شنوایی درجات مختلفی دارد و می‌تواند قسمت‌های مختلف گوش را درگیر سازد، افزود: زمانی که کم‌شنوایی در حد عمیق و شدید باشد باید به سراغ ضایعات گوش داخلی و مشکلات ناشی از عصب برویم. 

جلالی خاطرنشان کرد: وزارتخانه‌ها به جای اینکه در رأس و پیکان رفع مشکلات مربوط به کم‌شنوایی باشند، باید تعاملات درون‌گروهی خود را بیشتر کنند تا خدمات بهتر و بیشتری به مردم ارائه شود. 

وی در پایان گفت: تشخیص ناشنوایی از بدو تولد امکان‌پذیر بوده، ولی قبل از تولد این موضوع امکان‌پذیر نیست. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر