کد خبر: 16776
A
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور:

معاون توسعه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: نظام سلامت با چالش بزرگ هزینه ای روبه رو است.

دیده بان ایران - سعید نمکی در دومین همایش پزشکان خانواده مازندران در ساری اظهار کرد: اجرای سریع و بدون بسترسازی طرح پزشک خانواده در کشور در دولت گذشته موجب شد تا چالش‌هایی برای این طرح اتفاق بیفتد.

وی تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید این طرح به صورت آزمایشی در دو استان در حال اجرا است تا بتوان با شناسایی نقاط قوت و ضعف، آن را به صورت سراسری در کشور اجرایی کرد.

معاون توسعه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور خاطرنشان کرد: تغییر ساختار و احساس مسئولیت تمام بخش‌ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی، هزینه های حوزه سلامت را کاهش می‌دهد.

نمکی با اشاره به اینکه براساس تغییر ساختار نظام سلامت در کشور تمام بخش ها و سازمان ها باید به وظایف خود عمل کنند، خاطرنشان کرد: طرح پزشک خانواده در سطح کشور به مرحله ای رسیده که برگشت به نقطه اول امکانپذیر نیست.

معاون توسعه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تصریح کرد: امروز در جامعه، سالمندان افسرده ای حضور دارند که دوران جوانی خود را به زودی پشت سرگذاشتند.

وی با اشاره به اینکه آلودگی های زیست محیطی که متاثر از کم آبی است از دیگر چالش‌های جدی و تهدیدی برای نظام سلامت محسوب می شود، تصریح کرد: نظام سلامت با چالش بزرگ هزینه ای روبه رو است.

نمکی با بیان اینکه به علت نبود ردیف مشخص برای پزشک خانواده شرایط دشوار است، تصریح کرد: با درآمد حاصل از  نفت ۲۵ دلاری، بودجه قابل توجهی به بخش سلامت اختصاص داده شد که امیدواریم در سال ۹۶ با نظارت مستمر، بودجه پزشک خانواده هزینه شود.

وی با بیان اینکه بدون تردید مشکل از پزشک خانواده نیست و باید با تداوم این طرح نظام سلامت را تقویت کرد، گفت: انتظار می‌رود در بخش نظام سلامت که با واژه پزشکی خانواده جامعه محور در حال فعالیت است، بیمار محور فکر نکنیم، نگاهی  سلامت محور، جامعه محور و خدمت محور در حوزه سلامت وجود داشته باشد.

معاون اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: اجرای خوب طرح پزشک خانواده در 2 استان فارس و مازندران و برنامه ریزی مناسبی برای اجرای این طرح بر تداوم طرح پزشک خانواده دارد.

 

منبع: ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر