کد خبر: 24412
A

حدود ۸۰ درصد از کسانی که ضعف بینایی دارند می‌توانند با تجویز و استفاده از عینک، این مشکل خود را اصلاح کنند ولی گاهی به‌رغم تجویز دقیق‌ترین عینک‌ها هم نمی‌توان از بینایی طبیعی برخوردار شد چون علت آن، چیز دیگری غیر از عیوب انکساری چشم است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، ضعف بینایی یک اصطلاح عمومی است که طیف وسیعی از بیماری‌ها و اختلالات چشم و سیستم بینایی را به خود اختصاص می‌دهد.
بیماری‌های گوناگونی چشم را تهدید به نابینایی می‌کنند که گروهی از آنها ارثی است، یعنی مثل بقیه ویژگی‌های موروثی از والدین و از طریق ژن‌ها به فرزندان می‌رسند و گروهی هم اکتسابی هستند یعنی به دلایل مختلف محیطی به چشم‌ها آسیب می‌زنند و بینایی فرد را به مخاطره می‌اندازند.
به منظور بررسی ضعف بینایی در بزرگسالان گفتگویی با دکتر سیدمحمد قریشی، جراح و متخصص چشم و عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان انجام داده ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

شایع ترین دلایل ضعف چشم چه مواردی هستند؟

ضعف های ناشی از عیوب انتساری چشم ضعف هایی هستند که طی آن دید بیمار کم شده اما با عینک قابل اصلاح است. یکی از علل کاهش بینایی در کشور ما نزدیک بینی، دور بینی و پیر چشمی است اما نزدیک بینی شایع ترین بیماری چشم به شمار می رود. البته بیماری پیر چشمی هم با توجه به اینکه امید به زندگی افزایش یافته، در حال شیوع است، فرق آن این است که در پیر چشمی فرد دور را به خوبی می بیند اما برای نزدیک و مطالعه نیاز به عینک دارد. افردی که برای مطالعه عینک استفاده می کنند در واقع دچار پیرچشمی هستند.

آیا در ضعف چشم ژنتیک هم مؤثر است؟

ژنتیک مهمترین علل ضعف بینایی است؛ البته هر چند  اثبات نشده اما گفته می شود تغییر سبک زندگی هم بدون تاثیر نبوده است. از دیگر عوامب ضعف چشم افزایش استفاده از وسایل الکترونیکی است.

تصور می شود ضعف چشم را با زدن عینک می توان برطرف کرد، این تصور تا چه حد صحیح است؟

ضعف چشم دو نوع است که نوع خوب آن با عینک زدن برطرف می شوند، اما در نوع دیگر باید به علل و عوامل آن پی برد.

در درمان ضعف چشم برای انجام عمل جراحی خواست و تمایل بیمار تعیین می کند که از عینک استفاده کند یا عمل لیزیک؟

توصیه ما برای کلیه بیماران در درجه اول استفاده از عینک است، اگر فردی بنا به عللی تمایل به استفاده از عینک نداشته باشد، خوشبختانه درمان های جایگزینی وجود دارند که مهمترین آنها عمل لیزیک چشم به شمار می روند. افرادی که نتوانند به هر دلیلی عینک بزنند یا نخواهند به لحاظ اجتماعی از عینک استفاده کنند، این افراد کاندیدای عمل لیزیک هستند، اما انجام این عمل شرایطی دارد از جمله شرط سنی به این گونه که سن افراد باید بالای ۱۸سال باشد، شماره چشم در حد ۲۵ صدم یا نهایت تا نیم تغییر کرده باشدو شماره چشم بالا باشد. شرط دیگراین است که ضخامت قرنیه ها مناسب و با آزمایش هایی که انجام می شود، فرد شرایط انجام عمل لیزیک را داشته باشد.

گفته می شود  نزدیک بینی به دلیل قوز قرنیه اتفاق می افتد، قوز قرنیه به چه حالتی گفته می شود؟

قوز قرنیه همانگونه که از نام آن پیداست، حالت برجستگی است که در وسط قرنیه ایجاد می شود. در واقع بخش شفاف چشم را قرنیه می گویند. قوز قرنیه ممکن است جزو نزدیک بینی محسوب شود.

مالش چشم می تواند دلیل ایجاد قوز قرنیه باشد؟

قوز قرنیه علل مختلفی دارد که شایع ترین آنها علل ارثی است، مالش چشم هم دیده شده و برخی مطالعات نشان داده مالش چشم می تواند باعث قوز قرنیه شود. مهمترین علل قوز قرنیه تاری دید است که معمولاً از سن ۱۶ سالگی آغاز می شود، در مراحل اولیه فرد متوجه آن نمی شود و پس از ادامه دار شدن فرد گمان می کند ضعف دید گرفته اما هنگام مراجعه به پزشک در می یابد که قوز قرنیه اتفاق افتاده است. البته قوز قرنیه با عینک درمان می شود و اگر با عینک درمان نشد در این مرحله باید ازلنزهای تماسی نوع سخت استفاده شود و اگرباز هم اصلاح نشد عمل جراحی می تواند دید را برای آنها به حالت اولیه بازگرداند که از جمله این اعمال جراحی می توان به پیوند قرنیه اشاره کرد.

می توان گفت هیچ عمل جراحی بدون عارضه نیست، عوارض عمل قوز قرنیه چه می تواند باشد؟

البته سکه دو رو دارد اما در اعمال جراحی  معمولاًروی خوب آنها غالب است و عوارض عمل جراحی کم است.  ممکن است قرنیه دیر درمان شود یا باعث ایجاد عفونت شود که این موارد با مراجعه به هنگام بیمار برطرف می شود. 

منبع: ایمنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر