کد خبر: 28128
A
وزیر بهداشت در دیدار با مقامات وزارت بهداشت آلمان مطرح کرد

وزیر بهداشت گفت: دولت ایران از سرمایه گذاری‌های مشترک با آلمان برای دستیابی به فناوری و ایجاد اشتغال و بازار کار درحوزه سلامت ایران استقبال می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، دکتر سیدحسن هاشمی در دیدار مقامات وزارت بهداشت کشور آلمان گفت: مسئولان عالی هر دو کشور ایران و آلمان بر تقویت روابط در تمام زمینه‌ها اراده خوبی دارند و کشور آلمان به عنوان شریک تجاری شناخته شده ایران محسوب می‌شود که امیدواریم در حوزه سلامت نیز این اتفاق افتد.

وزیر بهداشت افزود: مطمئنم دوستان آلمانی ما با توانمندی‌های نسبی ایران در حوزه علوم پزشکی، شبکه بهداشتی و خدمات پزشکی آشنا هستند. در ایران علوم پزشکی در نظام ارائه خدمات بهداشتی درمانی ادغام شده؛ به این معنا که آموزش عالی ما در وزارت بهداشت ادغام شده است و علاوه بر دارو و بهداشت و درمان، کار آموزش پزشکی را در ۹۱ دانشکده طب با ۲۰۰ هزار نفر دانشجو در سال دنبال می‌کنیم.

هاشمی گفت: در حوزه غذا و دارو و خدمات بیمارستانی بویژه در صنعت تجهیزات پزشکی زمینه‌های همکاری قابل توجهی بین دو کشور ایران و آلمان وجود دارد؛ چرا که بین شرکت‌های ایرانی و آلمانی بیش از نیم قرن همکاری‌های زیادی وجود داشته و دارد.

وزیربهداشت خاطرنشان کرد: این سفر و اتفاقاتی که بعداز توافقات هسته‌ای روی داد، می‌تواند زمینه‌ساز این باشد که در دولت دوم دکتر روحانی مقدمه‌ای برای ارتباط گسترده‌تر شرکت‌های آلمانی و ایرانی فراهم شود.

هاشمی گفت: یکی از درخواست‌های ما این است که سفیر محترم آلمان و آقای اشتروپه (قائم مقام وزیربهداشت آلمان) کمک کنند، تا قراردادمان با شرکت آلمانی برای خرید ۴۵ دستگاه بالگرد که در آلمان ساخته می‌شود را نهایی کنیم.

وزیربهداشت تصریح کرد: در عین حال تصور می‌کنم در نوسازی صنایع دارویی که عمدتا غیردولتی است، می‌توانیم همکاری داشته باشیم.

هاشمی ادامه داد: در حوزه دارو هم اگر مشوق‌هایی وجود داشته باشد، اگرچه در زمینه دارو بیشتر با کشور فرانسه کار می‌کنیم، اما به دلیل وجود صنایع قوی و محصولات خوب آلمانی امکان توسعه روابط اقتصادی بین شرکت‌های دارویی ایران و آلمان بیش از گذشته وجود دارد.

وزیر بهداشت گفت: طبیعی است که دولت ایران از سرمایه‌گذاری‌های مشترک برای دستیابی به فناوری و ایجاد اشتغال و بازار کار درحوزه سلامت در ایران استقبال می‌کند. ایران با کشورهای پیرامون خود که سابقه فرهنگی طولانی دارد، بازاری با جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری را تشکیل می‌دهد. بنابراین در صورتی که طرف آلمانی نیز موافق باشد، در آن حوزه هم همه نوع آمادگی را داریم.

بنابر اعلام وب‌دا، هاشمی با اشاره به نیاز کشور به بیش از ۵۰ هزار تخت بیمارستانی گفت: سرمایه‌گذاران ایرانی و آلمانی در این حوزه کاری مشترک، می‌توانند همکاری نمایند و این امکان (ساخت بیمارستان و تجهیزات) برای شرکای ایرانی ما و همچنین طرف آلمانی فراهم است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در حوزه کشاورزی با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین واردات ما از آلمان در گذشته سموم برای استفاده کشاورزی بوده است هرچند این موضوع برعهده وزارت جهاد کشاورزی است، اما در این حوزه نیز می‌توانیم نقش موثری داشته باشیم، متاسفانه به دلیل تحریم‌ها از محصولات آلمانی محروم شدیم و به جای آن محصولات کم کیفیت‌تر و پرعارضه‌ای وارد می‌شد که این هم می‌تواند حوزه تجاری مشترکی باشد و امیدواریم توسعه پیدا کند.

هاشمی گفت: در دولت اول دکتر روحانی ۲۴ هزار تخت بیمارستانی احداث شد که سهم آلمان در تجهیز آنها کمتر از ۲۰ درصد است. به نظر می‌رسد که در دولت دوم دکتر روحانی همین تعداد تخت یا بیشتر تحویل بدهیم و امیدوارم وزیرمحترم بهداشت کشور آلمان، شرکت‌های آلمانی را برای سرمایه‌گذاری مشترک با ایران تشویق کنند.

وزیربهداشت در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم که انتخابات آینده آلمان خوب پیش رود و درعین حال پیشاپیش این انتخابات را تبریک می‌گویم و از وزیربهداشت آلمان دعوت می‌کنم به ایران سفر کند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر