کد خبر: 45081
A

بخش زیادی از نشست خبری امروز ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت به پاسخ به شایعات گذشت، شایعاتی درباره ماندن یا رفتن وزیر بهداشت و نوع ارتباط او با سایر اعضای کابینه. البته حریرچی در بخشی از این نشست درباره ضرورت تزریق واکنس HPV هم توضیحات مفصلی داد.

به گزارش دیده بان ایران به نقل از رسانه ها؛ سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درخصوص شایعه جابجایی یا استعفای وزیر بهداشت گفت: این موضوع درواقع چیزی شبیه دروغ ١٣ است، ١٠٠ درصد شایعه و ١٥٠ درصد بی اساس است!

ایرج حریرچی ادامه داد: دکتر هاشمی بیشتر و قوی تر از هر زمانی به فعالیت مشغول هستند و شب گذشته تا ساعت ٣ بامداد مشغول بازدید از بیمارستان های بزرگ تهران بودند.
معاون وزیر بهداشت توضیح داد: رابطه دکتر هاشمی و رییس جمهور در سطح عالی است و می توان گفت در بالاترین سطح در طی چندسال گذشته است. درست است که برخی مواقع مشغله و فشار کار زیاد است، آن هم به این دلیل است که باید اقدامات لازم را برای سلامتی مردم تمام و کمال انجام دهیم، اما برخی افراد وقت آزاد دارند و این هم نوعی از اشتغال است که شایعه تولید و منتشر می‌ کنند.

اهم سخنان سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری به این شرح است:

-از اوایل سال گذشته، نظرسنجی از مراجعه کنندگان به واحدهای ارائه خدمات بهداشتی در دانشگاه های علوم پزشکی آغاز شد.
-در این سیستم با استفاده از سامانه پیامک تلفن همراه از مراجعین به مراکز بهداشتی دولتی، نظرخواهی و رضایت سنجی می شود.
-این سیستم از ۲۸ اسفند سال گذشته در سراسر کشور گسترش یافته و تاکنون برای13.717.081 نفر پیامک ارسال شده است و 2.555.401 نفر پاسخ داده اند.
-این بدین معنی است که از مراجعین به ۱۷۹۰۰ خانه بهداشت روستایی، ۵۴۱۷ پایگاه سلامت شهری، ۴۱۰۵ مرکز جامع خدمات سلامت روستایی و ۲۲۱۳ مرکز جامع خدمات سلامت شهری درمورد نحوه دریافت خدمت بهداشتی درمانی که تلفن همراه داشته و شماره خود را در اختیار گذارده اند، رضایت سنجی انجام شده است.
-برای انجام این رضایت سنجی از تمام مراجعین به مراکز بهداشتی درخواست شماره تلفن همراه شده و شماره همراه مراجعه کننده در سامانه ارائه خدمات مراکز بهداشتی دولتی که سامانه کامپیوتری بر خط است، ثبت می شود.
-با اتمام ارائه خدمت بهداشتی درمانی در مرکز و ثبت الکترونیک و هم زمان با خدمات، بلافاصله به صورت خودکار، پیامک رضایت سنجی به تلفن همراه فرد ارسال می شود.
-اهداف ایجاد این سامانه پایشی عبارتند از: ارتقای سلامت جامعه، ارتقای کیفیت خدمت، ارتقای رضایت گیرندگان خدمت، ارتقای سواد سلامت جامعه، استفاده هزینه اثربخش از منابع و تصمیم گیری آگاهانه برای اصلاح فرآیندها.
-اطلاعات این رضایت سنجی ها به تفکیک همه ارائه کنندگان خدمت شامل پزشکان، مراقبین سلامت و بهورزان، کارشناسان سلامت روان، تغذیه،‌ دندانپزشکان و... به تفکیک مراکز ارائه خدمات، شهرستان ها و دانشگاه ها موجود است و مسئولین محلی و دانشگاهی به دقت میزان رضایت را بررسی و به ارائه کنندگان خدمت و مدیران مربوطه ارزیابی لازم را ارائه کرده و اقدامات اصلاحی لازم در این زمینه انجام می شود.
-میزان پاسخگویی با توجه به سامانه های مشابه مناسب بوده و میزان عدم رضایت از خدمات در مراکز بهداشتی روستایی و شهری 3.51 درصد بوده است.
-از بیش از ۶۵ درصد مراجعین تاکنون، شماره تلفن همراه دریافت و ثبت شده است.
-علل اصلی عدم رضایت عبارتند از: برخورد نامناسب، ندادن آموزش های لازم، نگفتن زمان مراجعه بعدی، ندادن پاسخ به پرسش ها، گرما یا سرمای زیاد، انتظار طولانی و کمبود دارو و لوازم.
-یک مزیت مهم دیگر این سامانه کنترل اصل انجام خدمت و جلوگیری از ورود اطلاعات نادرست ولو به صورت نادر و غیر شایع است.
-وزارت بهداشت در نظر دارد به تدریج این سامانه را به مراکز درمانی هم گسترش دهد و به طور مستمر میزان رضایت مردم از خدمات بهداشتی درمانی را بررسی و تحلیل کرده و برای افزایش کیفیت خدمات، اقدامات لازم را انجام دهد.
-وزارت بهداشت برای گسترش واکسن‌ها و خدمات دارویی اولویت بندی دارد و با توجه به امکانات مالی این گسترش اتفاق می‌افتد.
-در دهه اول انقلاب در گسترش واکسن‌ها اتفاق خوبی افتاد، اما این پیش‌گامی در فراهم آوری طی یکی دو دهه گذشته دچار کاهش شد.
-با توجه به اولویت بندی، واکسن اولی که با توجه به منابع اضافه شد، واکسن پنتاوالان بود.
-پوشش واکسن‌های قبلی را به بیش از ۹۸ درصد افزایش ‌دادیم.
-در حال حاضر، ۶۸۷ سازمان مردم نهاد و خیریه در حوزه سلامت فعال هستند و از حمایت مالی و معنوی آنها در پیشبرد اهداف نظام سلامت استقبال می کنیم.
-در سال جاری با موافقت مقام معظم رهبری از صندوق ذخیره ارزی ۱۰۰ میلیون دلار برای توسعه و تولید دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک اختصاص پیدا کرده است.
-تولید واکسن هایی که در پیشگیری از بیماری ها موثر هستند را باید‌ در کشور توسعه دهیم و یکی از این واکسن ها واکسن HPV است.
- این ویروس، منجر به دو بیماری مهم زگیل تناسلی و برخی سرطان های ناحیه تناسلی از جمله سرطان دهانه رحم می شود.
- در کشور در سال ۹۴، ۹۲۷ مورد سرطان دهانه رحم داشتیم.
-۵ درصد مردم در طول عمر خود به زگیل تناسلی مبتلا می شوند و بروز آن بیشتر در زنان کمتر از ۲۴ سال و در مردان ۲۵ تا ۲۹ سال است.
-یکی از عوارض متعدد ابتلا به زگیل تناسلی، اختلال در روابط زناشویی و به دنبال آن افسردگی، اضطراب و کاهش اعتماد بنفس در زوحین و نهایتا طلاق است.
- از سال های گذشته به دنبال تولید این واکسن بودیم و واکسن موجود در کشور از طریق قانونی وارد می شود.
- این واکسن نیاز به سه بار تزریق دارد و هر بار تزریق آن ۲۷۰ هزار تومان است که هزینه تزریق آن در مراکز خصوصی بیشتر است که بسیاری از مردم استطاعت تهیه این واکسن را ندارند.
- برای تولید واکسنهای مورد نیاز در داخل کشور با اجازه مقام معظم رهبری اعتبار از صندوق توسعه ملی برای دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک تخصیص داده شده است.
- زمانی که به تولید بالای واکسن اچ پی وی در کشور برسیم، می توانیم در برنامه ملی واکسیناسیون قرار دهیم.
-تولید هر واکسن معمولا توانایی تولید چند واکسن دیگر را در کشور ایجاد می کند و باعث ایجاد رقابت در تولید و صادر کردن واکسن ها به کشورهای دیگر می شود.
- از همکاری سازمان های مردم نهاد و خیریه هایی که صلاحیتشان توسط ارگان های دیگر تایید شده است استقبال می کنیم.
- امید است واکسن را در داخل کشور تولید کنیم و بتوانیم به تولید ملی اضافه کنیم چراکه برای ارتقای تولید ملی و استقرار اقتصاد مقاومتی این فعالیت ها انجام می شود.
- حوزه واکسن بقدری مهم است که مقام معظم رهبری با درخواست تخصیص اعتبار برای تولید واکسن های مورد نیاز از صندوق توسعه ملی موافقت کرده اند.
-در مورد مسائل علمی مربوط به واکسن HPV و عوارض آن، افراد علمی باید اظهار نظر کنند.
-نه در ایران و نه در دنیا گزارشی مبنی بر خطرناک بودن و عقیم کردن توسط این واکسن وجود ندارد .
-این واکسن در ۵۴ کشور در حال استفاده است و در برخی کشورها استفاده از آن اجباری است و حتی جزو برنامه فراگیر واکسیناسیون آنها به شمار می رود.
-مخالفت‌هایی که در زمینه استفاده از این واکسن مطرح شده، به جز یک نفر که مدعی عنوان علمی است ، بقیه توسط افراد غیرعلمی عنوان شده است.
- برخی افراد هر کار جدید را توطئه و ایجاد منافع برای دشمنان می‌دانند. باید قبول کرد کسانی که در وزارت بهداشت خدمت می‌کنند، مورد اعتماد دولت، رییس جمهور و مجلس هستند و برای سلامت مردم کار می‌کنند.
-راه اصلی انتقال این بیماری، ارتباط جنسی است، اما ممکن است ویروس از راه های دیگر نیز منتقل شود.
-انتقال این ویروس صرفا به روابط غیر اخلاقی منحصر نبوده، بلکه‌ در روابط زناشویی، بین زن و شوهر نیز در صورت وجود این ویروس، بیماری منتقل می‌ شود.

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر