کد خبر: 5297
A

یک کارشناس پیشگیری از بیماری‌ها در مرکز بهداشت گنبدکاووس گفت: رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی و نیز دیابت نقشی بسیار مهم دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، غراوی در کارگاه آموزشی ویژه رابطین بهداشت ادارات و نهادهای گنبدکاووس اظهار داشت: مصرف نامناسب مواد غذایی بویژه مواد قندی و چربی ها و کم تحرکی از عوامل اصلی در ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و دیابت، بویژه در افراد بالای ۳۰ سال است.

وی باتاکید برضرورت تغییر عادات غذایی نامناسبت در افراد گفت: معمولا بیماری های قلبی و عروقی از ۴۰ سالگی در مردان و از ۵۰ سالگی در بانوان شیوع پیدا می کند که دلیل اصلی آن نامناسب بودن رژیم غذایی و کم تحرکی می باشد.

غراوی با استناد به مطالعات انجام شده اخیر در کشور و اینکه ۲۳ درصد ایرانی ها بالای ۳۰ سال مبتلا به دیابت هستند، اضافه کرد: مصرف بی رویه مواد قندی بالاخص 'نان و برنج' که سرشار از مواد قندی و نشاسته هستند، مهمترین عامل در ابتلا به دیابت است که که از آن به عنوان 'ام الفساد' بیماری ها نام برده می شود.

وی، کم تحرکی، اضافه وزن، تکرر ادار و زیاد نوشیدن مایعات را از علائم بیماری دیابت دانست و تصریح کرد: انجام مستمر آزمایش قند خون، راه ساده تشخیص ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری است.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر