کد خبر: 5302
A

یک جراح لثه با اشاره به سه دلیل عمده عفونت لثه گفت: رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، عامل کلیدی و اصلی در عفونت لثه به شمار می آید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، دکتر بهزاد هوشمند، اظهار داشت: در عفونت لثه، سه عامل که هرکدام یک ضلع مثلث را تشکیل می‌دهند، نقش دارد.

ویافزود: مهم‌ترین عامل اصلی، بیماری‌های نسوج نگهدارنده دندان و لثه، پلاک میکروبی یا مجموعه‌ای از میکروارگانیسم‌هایی است که در محل اتصال لثه به دندان تشکیل می‌شوند و آهسته آهسته به شیار لثه نفوذ می‌کنند. محصول ناشی از سوخت و ساز میکروارگانیسم‌ها باعث می‌شود کیسه تشکیل شود و مهم‌ترین جزء این قضیه، پلاک میکروبی است.

وی تاکید کرد: رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان عامل کلیدی اصلی است و میکروارگانیسم‌هایی که در محیط عفونی قرار دارند. عامل دوم، میزبان مستعد است. عامل سوم، مواد غذایی است. اگر فرد مسواک نزند، تغذیه مناسب هم نداشته باشد و عادات موضعی مضر نیز داشته باشد، مستعد بیماری لثه می‌شود.

 هوشمند یادآور شد: عفونت‌های لثه یک فاکتور خطر واقعی برای بسیاری از بیماری‌های عمومی به حساب می‌آید. این بیماری‌ها شامل دیابت، عروق کرونر، گرفتگی عروق مغزی حتی روماتیسم مفصلی، انواع بیماری‌های روحی، روانی و افسردگی است.

این جراح لثه با اشاره به اینکه شیار لثه یعنی محل اتصال دندان به لثه یک تا ۸/۱ میلی متر عمق دارد، خاطرنشان کرد: از طریق شیار لثه، مایعی ترشح می‌شود که این مایع مشتق شده از جریان خون است. این مایع به بزاق وصل شده و ما هنگام غذاخوردن آن را به دستگاه گوارش‌مان وارد می‌کنیم. بخش اول هضم و جذب به‌واسطه اینها صورت می‌گیرد. بنابراین مهم‌ترین جز کمک به پیشگیری از بیماری‌های لثه، رعایت مناسب بهداشت دهان است. 

منبع: سلامت آنلاین

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر