کد خبر: 5436
A
مدیر عامل سازمان انتقال خون :

مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت :سلامت خون در ایران و خطر انتقال عفونت های هپاتیت B، هپاتیت Cو HIV به دنبال آن انتقال خون در ایران به طور معنی داری از آمریکا کمتر و در سطح کشورهای اروپایی است.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، از سازمان انتقال خون، دکتر علی اکبرپور فتح الله اظهار داشت: نتایج مطالعات نشان می دهد براساس اطلاعات مرتبط با آزمایش بررسی ژنوم پلاسمای مازاد بر مصرف در ایران که برای تولید داروهای مشتق از پلاسما ارسال شده است، تخمین خطر این سه ویروس در پلاسمای تولید شده در سازمان انتقال خون ایران هم سطح و قابل رقابت با کشورهای اروپائی است و از نظر آماری، خون و فرآورده های خونی تولید شده در ایران سالم تر از آمریکا است.
وی خاطر نشان کرد: در سه سال گذشته در مجموع بیش از دو و نیم میلیون واحد پلاسمای مازاد بر نیاز مصرف بیمارستانی کشور برای تولید قراردادی داروهای انعقادی مشتق از پلاسما به شرکت 'بیوتست' در آلمان فرستاده شده است .
پور فتح الله اضافه کرد: براساس مقررات حاکم بر تولید داروهای مشتق از پلاسما مورد آزمایش بررسی ژنوم ویروس های هپاتیت A، هپاتیت B، هپاتیت C، 'اچ آی وی' نوع 1 و 2 و پارا ویروس نوع 9 قرار گرفته است. 
وی افزود: از میان بیش از دو و نیم میلیون واحد پلاسمای مازاد بر نیاز مصرف بیمارستانی در ایران در طی 3 سال، فقط دو مورد هپاتیت Aملاحظه شده است که بیانگر سطح بالای رعایت بهداشت و آلودگی از طریق آب و خوراک در جامعه ایرانی است .
مدیر عامل سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه هیچ موردی از هپاتیت B،' اچ ای وی' نوع 1 و 2 در جستجوی ژنوم ویروس ها در بیش از دو و نیم میلیون واحد پلاسمای حاصل از خون اهداکنندگان ایرانی مشاهده نشده است، گفت :تنها 2 مورد هپاتیت Cمشاهده شده است و شیوع پارا ویروس نوع 19 در ایران، که شیوع بالایی در جوامع دارد، هم سطح جوامع پیشرفته دنیا است.
وی با تاکید براینکه به تازگی مطالعه ای صورت گرفته است تا تخمین خطر انتقال هپاتیت B، هپاتیت Cو HIVدر اهداکنندگان خون در ایران با کشورهای اتریش، جمهوری چک، مجارستان، سوئیس، آمریکا و آلمان مقایسه شود ،افزود: در این مدل که براساس موارد مثبت در آزمایش جستجوی ژنوم ویروس در مقایسه با آنتی بادی ضد ویروس صورت می گیرد، بر اساس دوره پنجره آزمایشگاهی می توان تخمین خطر هپاتیت B، هپاتیت Cو HIVرا انجام داد.
پور فتح الله ادامه داد :نتایج این مطالعات نشان می دهد براساس اطلاعات مرتبط با آزمایش بررسی ژنوم پلاسمای مازاد بر مصرف در ایران که برای تولید داروهای مشتق از پلاسما ارسال شده است، تخمین خطر این سه ویروس در پلاسمای تولید شده در سازمان انتقال خون ایران هم سطح و قابل رقابت با کشورهای اروپائی است .
وی تاکید کرد: از نظر آماری، خون و فرآورده های خونی تولید شده در ایران سالم تر از آمریکا است؛ به عبارت دیگر خطر انتقال عفونت های هپاتیت B، هپاتیت Cو HIVبه دنبال انتقال خون در ایران به طور معنی داری از آمریکا کمتر و در سطح کشورهای اروپایی است.
مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت : نتایج بررسی آزمایش جستجوی ژنوم ویروس های هپاتیت B، هپاتیت C، هپاتیت Aو پارا ویروس B19و HIVدر پلاسماهای ایرانی در قالب پالایش قراردادی پلاسمای مازاد بر مصرف حاصل از اهدای خون کامل به شرکت'سی اس ال' در سوئیس برای تولید داروهای مشتق از پلاسما ارسال شده است.
وی ادامه داد :این نتایج نشان می دهد که در جریان تولید 57 هزار و 355 لیتر پلاسمای ایرانی که حاصل 301 هزار و 888 اهدای خون کامل در ایران بوده است، نتایج آزمایش های انجام شده بر روی 211 هزار و 528 مورد از اهداکنندگان خون ایرانی جهت جستجوی ژنوم ویروس ها توسط صلیب سرخ سوئیس، هیچ موردی از هپاتیت B، هپاتیت Cو' اچ. ای. وی' ملاحظه نشده است .
پورفتح الله اعلام کرد:تنها 4 مورد هپاتیت Aو 52 مورد پاراو یروس B19مثبت گزارش شده است؛ این نتایج که بر روی یک جمعیت آماری بالا (بیش از 200 هزار مورد) صورت پذیرفته است، نشان می دهد که آزمایش های غربالگری و انتخاب اهداکنندگان در ایران به خوبی انجام می شود و خون اهدایی در ایران یکی از سالم ترین خون های اهدایی جهان است.
وی تاکید کرد: این سلامت خون درایران به همت یک و نیم میلیون اهدا کننده که سالانه بیش از 2 میلیون و 100 هزار واحد خون اهدا می کنند و تلاش ویژه و خستگی ناپذیر 4500 نفر از همکاران دراین سازمان در سراسر کشور که تعهد و تلاش خستگی ناپذیری برای تامین خون سالم و کافی را به عهده دارند، تحقق یافته است.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر