کد خبر: 5913
A

به گفته مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، ۸۸ درصد مردم کشورمان کمتر از میزان مورد نیاز سبزی و میوه مصرف می‌کنند و میانگین مصرف شیر نیز در ایران نصف استاندارد جهانی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، زهرا عبداللهی هشدار داد: میزان مصرف سبزی، میوه، لبنیات و شیر در بین ایرانیان بسیار کمتر از حد مورد نیاز است و بر عکس مصرف روغن و شکر در بین ایرانیان بالاتر از حد مجاز است.
وی گفت: بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی هر فرد در طول روز باید پنچ واحد میوه یا سبزی استفاده کند. هر واحد میوه شامل یک سیب یا پرتقال است و هر واحد سبزی نیز در حد یک لیوان سبزی است.
مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت تاکید کرد: ‌آمارها نشان می دهد ۸۸ درصد مردم کمتر از حد مورد نیاز میوه و سبزی مصرف می‌کنند و ۱۲ درصد بیش از پنج واحد میوه و سبزی در روز مصرف می‌کنند.
عبداللهی گفت: از نظر مصرف لبنیات نیز هر فرد باید روزانه ۲۵۰گرم لبنیات مصرف کند اما سرانه مصرف لبنیات در بین ایرانیان کمتر از این میزان و حدود ۱۹۰ گرم در روز است. در مورد شیر این وضعیت بدتر است به طوری که هر فرد باید هر سال ۱۶۵کیلوگرم شیر مصرف کند در صورتی که هم اکنون هر ایرانی سالانه فقط ۷۰ کیلوگرم شیر مصرف می‌کند که کمتر از نصف میزان لازم است.
این مقام مسوول ادامه داد: علاوه بر فرهنگ سازی، قیمت مواد غذایی نیز در مصرف آن تاثیر دارد، دولت باید یارانه روغن و شکر را قطع یا بسیار کم کند و بخشی از این یارانه را به سمت لبنیات و میوه و سبزی و حبوبات و مواد حاوی زیز مغزی‌ها سوق دهد.
عبداللهی گفت: هدف از تغذیه سالم این است که سیری سلولی اتقاق بیفتد و گر نه سیری ظاهری و مصرف کالری بیش از حد که به چاقی و اضافه وزن منجر می‌شود نوعی سوء تغذیه و عامل مهم انواع بیماری های غیر واگیر مانند دیابت، بیماری های قلبی و سرطان است.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت می گوید، هم اکنون دولت حدود ۱۰ درصد هزینه شکر مصرفی مردم را به صورت یارانه پرداخت می‌کند و از هر کیلو شکر که به قیمت ۲۳۰۰ تومان تولید می شود، دولت ۲۰۰ تومان یارانه می‌دهد.
عبداللهی افزود: انتظار وزارت بهداشت این است که یارانه شکر و روغن به مواد غذایی مفیدتر از جمله میوه، سبزی و لبنیات اختصاص یابد تا این مواد مفید با قیمت ارزانتری در اختیار مردم قرار گیرد.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر