کد خبر: 73942
A
معاون آموزشی وزارت بهداشت:

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حداکثر کشیک دستیاران در رشته‌های تخصصی ۱۲ شب در ماه شد و تنظیم برنامه دستیاران توسط مدیران گروه یا رئیس بخش‌های مربوطه با رعایت سقف تعداد کشیک موظف انجام می‌شود.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ باقر لاریجانی روز سه شنبه درباره مصوبات نود و یکمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی افزود: دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی مجاز است در مرحله تکمیل ظرفیت در هر دوره از آزمون پذیرش دستیار رشته های تخصصی بالینی، در صورت تقاضای دانشگاه ها، به اعلام اساسی افراد واجد شرایط پذیرش از بین مردودین مرحله اصلی همان دوره در قالب ظرفیت های خالی مانده ناشی از منصرفین، دستیاران تغییر رشته یافته، متقاضیان انتقال و نیز ظرفیت های تکمیل نشده با همکاری مرکز سنجش آموزش پزشکی اقدام کند.

وی ادامه داد: در شورا مقرر شد مرکز سنجش آموزش پزشکی ترتیبی اتخاذ کند تا افراد واجد شرایط پذیرفته شده در مرحله تکمیل ظرفیت دارای حداقل نمره آخرین فرد پذیرفته شده در همان رشته محل و در همان سهمیه در مرحله اصلی پذیرش باشند.

لاریجانی بیان کرد: طبق مصوبات این شورا از سال ۱۳۹۹ و به بعد، آزمون پذیرش دستیار دوره های تکمیلی تخصصی به صورت متمرکز و پذیرش بصورت دانشگاهی خواهد بود، گفت: از سال ۱۳۹۹ هر داوطلب آزمون پذیرش دستیار دوره های تکمیلی تخصصی فقط در یک رشته/ محل می تواند شرکت کند. کارگروه طراحی سوالات باید ترکیبی از اعضای هیات ممتحنه و مدیران برنامه آموزشی دوره تکمیلی تخصصی مرتبط باشند.

وی با اشاره به شرایط شرکت در دوره فوق تخصص و تکمیلی تخصصی اظهار داشت: داشتن مدرک دانشنامه تخصصی رشته پیش‌نیاز از شرایط الزامی شرکت در آزمون های پذیرش دستیار فوق تخصصی و دوره های تکمیلی تخصصی در رشته های مورد نیاز است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به فعالیت های بین المللی حوزه آموزش نیز اشاره و بیان کرد: موضوع جذب دانشجوی خارجی در دوره های تخصصی و فوق تخصصی در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی دنبال می شود. این متقاضیان مشروط به فعالیت در خارج از ایران از برخی الزامات دانشجویان داخلی معاف هستند.

وی افزود: اتباع خارجی که متقاضی گذراندن دوره های تکمیلی تخصصی باشند، مشروط به اینکه پس از فارغ التحصیلی در خارج از ایران فعالیت کنند، نیاز به مدرک دانشنامه تخصصی رشته پیش‌نیاز ندارند و با داشتن گواهینامه تخصصی می توانند در آزمون پذیرش دستیار دوره های تکمیلی تخصصی شرکت کنند.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی ضمن اعلام خبر تغییر وضعیت رشته جراحی عروق از دوره تکمیلی تخصصی به رشته فوق تخصصی جراحی عروق گفت: آن دسته از دارندگان مدرک دوره تکمیلی تخصصی ادوار گذشته داخل کشور که بر اساس مصوبات شورا، آن دوره تکمیلی تخصصی به رشته فوق تخصصی تغییر مقطع پیدا کرده است و متقاضی گذراندن دوره آموزشی تکمیلی برای کسب مدرک فوق تخصصی هستند، می توانند در قالب ظرفیت مازاد، بقیه دوره فوق تخصصی را در یکی از دانشگاه های تربیت کننده رشته مربوطه، به جز دانشگاهی که در آن مشغول هستند، پذیرش و شروع به دوره آموزشی کنند.

لاریجانی بیان کرد: کلیه متقاضیان مدرک فوق تخصصی ملزم به شرکت در امتحان گواهینامه و دانشنامه فوق تخصصی و همچنین دفاع از پایان نامه هستند.​

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر