کد خبر: 81784
A

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه خدمات مقابله با کوید 19 در کشورهای اروپایی 150 یورو و در آمریکا 200 دلار برای مراجعه‌کننده هزینه دارد، گفت: جمهوری اسلامی با وجود تحریم و همه فشارهای اقتصادی همه این خدمات را رایگان انجام داده است.

به گزارش دیده بان ایران؛ جعفرصادق تبریزی روز دوشنبه در نشست پیشگیری از بیماری کرونا در جمعیت روستایی و عشایر کشور که با حضور معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری در وزارت میراث فرهنگی برگزار شد، افزود: وزارت بهداشت از همان روزهای اول در قالب بسیج ملی کارخود را آغاز کرد و 6 کار اصلی در این بسیج ملی انجام شد.

 

وی مشاوره تلفنی، راه‌اندازی مراکز منتخب کرونا، غربالگری تلفنی اعضای خانواده و پویش کرونا را شکست می دهیم را از جمله کارهای بسیج ملی وزارت بهداشت برشمرد و ادامه داد:  به صورت اختصاصی در بخش روستایی و عشایری اطلاع رسانی گسترده ای برای مشاوره تلفنی با شماره‌های 190 و 4030 و همچنین آموزش مسایل پیشگیری فردی و راهنمایی به واحدهای ارائه اختصاصی کوید 19 انجام شد.

 

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به راه‌اندازی هزار مرکز کوید 19 در سراسر کشور که 200 تا از این مراکز در روستاها است، خاطرنشان کرد: یکی از کارهای انجام شده در این مراکز این است که توانستیم افراد مشکوک را محتمل تشخیص دهیم و متوجه شویم فشار اکسیژن آنان چقدر است. براساس پروتکل چین باید مراکز خود را به تب سنج‌های لیزری مجهز می کردیم.

 

کل روستاها و عشایر در 10 روز نخست غربالگری شدند

 

تبریزی از غربالگری کل روستاها و عشایر در 10 روز نخست آغاز به کار این مراکز خبر داد و گفت: این درحالیست که غربالگری در شهرها یک ماه طول کشید. از آنجا که بهورزان در شبکه‌های بهداشت روستاها مردم را می شناختند از این رو غربالگری سریعتر انجام شد.

 

این مسئول در وزارت بهداشت حاصل این غربالگری را آموزش به مردم عنوان و تصریح کرد: با انجام غربالگری، افرادی که یک علامت داشتند به خانه ماندن تشویق شدند. اگر فردی دو علائم یا بیشتر و بیماری زمینه ای داشت یا مادر باردار، توصیه این بود که حتما به مرکز منتخب مراجعه کنند. در این مراکز معاینات بالینی انجام می شد و افرادی که نیازمند بستری نبودند پزشکان داروی هیدروکسی کلروکین و علامت درمانی تجویز می کرد. 5 روز باید این فرد تلفنی کنترل می‌شد.

 

درصورت تشدید به بیمارستان ارجاع می شد و در صورت تشدید نداشتن پیگیری به صورت تلفنی تا 5 روز بعد ادامه داشت. افراد محتمل هم به بیمارستان ارجاع می شدند.

 

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به راه‌اندازی سه تیم مراقبت، سالم‌سازی محیط و مبادی ورودی شهرها، گفت: تیم‌های مراقبت متشکل از بهورز در روستا و مراقب سلامت در شهر‌ها، در صورت اعلام فرد محتمل، بیمارستان یا فوتی می بایست فورا به منزل فرد مراجعه می کرد و خانوار را آموزش می داد و اگر کسی در خانه دو علامت مثبت داشت به مرکز ارجاع می داد. از اعضای آن خانواده درخواست می شد 14 روز از خانه بیرون نیایند.

 

وی افزود: تیم‌های سالم‌سازی محیط تمامی اماکن را تعطیل و ضدعفونی می‌کردند و در صورت عدم رعایت اماکن، آن را پلمب می‌کردند. تیم‌های مبادی ورودی شهرها، هم کنترل و تب سنجی را انجام می داد.

 

وی یادآور شد: «پویش کرونا را شکست می‌دهیم» در کل جامعه با مشارکت بسیار بالایی انجام شد و اطلاع‌رسانی گسترده اتفاق افتاد.

 

تبریزی گفت: وزارت بهداشت در این مدت تعطیلی نداشت و خدمات ویژه کوید 19 در همه مراکز ما رایگان انجام شد؛ این درحالی است که در هیچ کجای دنیا رایگان نیست‌.

 

وی ادامه داد: تست کوید 19 در کشورهای اروپایی 165 یورو و در امریکا 200 دلار است‌. باید این نکته توجه کنیم ما تحت چه فشار اقتصادی بابت تحریم هستیم.

 

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان انجام مکاتبات خوب با بخشداری‌ها، فرمانداری‌ها و استاتداری‌ها، گفت: بهورزان خود نوبت واکسن بچه را تماس می گیرند تا در ساعت مشخص کودک را برای واکسن به خانه بهداشت ببرند. آنان بیماران مزمن را هم کنترل می‌کنند. برای افاد مناطق عشایری هم نامه‌ای در همان هفته نخست به دانشگاه‌های بهداشتی استانها ارسال کردیم تا به آنان آموزش داده شود و ارتباطتشان با شهر قطع گردد.

 

تبریزی ادامه داد: 70 میلیون نفر غربالگری و 25 هزار نفر به مراکز منتخب معرفی شدند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر