کد خبر: 85131
A

سوزن‌سوزن‌شدن کف پا اغلب بیماران را تحریک به بررسی و درمان از نظر بیماری‌های مختلف طبی می‌کند. اغلب بیمارانی که احساس سوزن‌سوزن شدن پا را دارند ابتدا به دنبال آزمایش چربی بالا می‌روند، اما باید مسئله قند خون، تیروئید و... نیز مورد بررسی قرار گیرد

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛ معمولا مشکل در عصب و آن هم در نقطه‌ای بسیار دورتر را به‌سختی قبول می‌کنند. سوزن‌سوزن شدن کف پا و گزگز کف پا اغلب نشانه مشکل در عصب و بیماری‌هایی است که موجب درگیری عصب می‌شوند و نیاز به توجه و درمان دارد. مهم‌ترین آزمایش برای تشخیص علت سوزش کف پا، تست نوار عصب و عضله در درجه اول و تست قند خون و کارکرد تیروئید در مرحله دوم است.

یکی از شایع‌ترین علل سوزش کف پا، درگیری عصب سیاتیک در ناحیه کمر در بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر است که به‌صورت حس داغی کف پا و خواب‌رفتگی در پا‌ها و گاهی حتی برعکس به صورت حس سرد شدن در پا‌ها عنوان می‌شود. این بیماران در صورتی که بیماری‌شان به‌صورت دقیق و کامل تشخیص داده شود با روش‌های نوین در کلینیک درد بدون جراحی باز درمان می‌شوند. از جمله علل شایع دیگر داغی کف پا، حس سوزش کف پا و خواب‌رفتگی کف پا در بیماری دیابت است که ممکن است به حدی شدید یا طولانی باشد که موجب ایجاد نوروپاتی دیابتی بشود.

این بیماری که به کمک تست عصب و عضله قابل تشخیص است، می‌تواند علت داغ‌شدن پا و احساس خواب‌رفتگی در پا بشود. اما کمتر ممکن است همزمان موجب ایجاد درد پا شود. در موارد نادر‌تری هم ممکن است موجب داغی کف پا و حس سوزن‌سوزن شدن پا بشوند. خصوصا در مواردی که بتواند عصب را تحت‌تاثیر قرار دهد کمبود ویتامین‌های گروه B خصوصا ۱ B و گاهی ۶ B که گاه بعد از جراحی‌های معده ایجاد می‌شود.

البته در این موارد حس داغی و گزگز و مورمور کف پا بسیار جزئی است. یک دلیل نادرتر داغ شدن کف پا ممکن است درگیری‌های تیروئید و به‌خصوص کم‌کاری آن باشد. در شرایطی که این مشکل سال‌ها طول بکشد و ایجاد اختلال در سرعت هدایت عصب و نوروپاتی کند، می‌تواند حس گرم شدن کف پا و گزگز و مورمور پا و خواب‌رفتگی پا و حتی ضعف عضلات دست و پا را ایجاد کند.

گاهی خستگی و سوزش پا‌ها که می‌توانند ناشی از اختلالات کف پا مانند صافی کف پا یا درگیری نقاط ماشه‌ای به‌علت ایستادن‌های طولانی باشد. درمان سوزش کف پا پس از تشخیص علت ایجادکننده آن توسط پزشک فوق‌تخصص درد و در کلینیک‌های درد امکان‌پذیر است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر