کد خبر: 86748
A

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه از تایید فوت یک نفر در شهرستان روانسر بر اثر ابتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو خبر داد.

به گزارش دیده بان ایران؛ شاهرخ یارویسی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه فوت این فرد در اثر ابتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه را تایید کرده است.
 
 به گفته معاون سلامت دامپزشکی استان کرمانشاه، سال گذشته نیز مواردی از بیماری تب خونریزی دهنده کنگو را در شهرستانهای جوانرود و ثلاث باباجانی داشتیم.

 یارویسی در ادامه با هشدار در مورد شیوع بیماری تب کریمه کنگو در فصل گرما گفت: برای مقابله با ابتلا به این بیماری رعایت اصول پیشگیری ضروری است.

یارویسی اضافه کرد: اگرچه بروز این بیماری در بقیه فصول سال هم دور از انتظار نیست، اما با فرارسیدن فصل گرما و افزایش فعالیت کنه‌ها، احتمال شیوع این بیماری مشترک بین انسان و دام بالا می‌رود، که این موضوع ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه از جمله سم‌پاشی اماکن دامی، رعایت مرحله نگهداری گوشت به صورت پیش‌سرد در کشتارگاه‌ها، رعایت بهداشت فردی هنگام تماس با دام، گوشت و آلایش دامی و پرهیز از کشتار دام خارج از کشتارگاه را به وجود می آورد.

یارویسی با بیان اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از جمله بیماری‌های مشترک ویروسی بین انسان و دام است، افزود: راه انتقال این بیماری از دام به انسان از طریق گزش کنه، له کردن کنه با دست، تماس با خون و ترشحات خونی و گوشت دام آلوده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با تاکید بر  اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو  در دام علائم آنچنانی ندارد، گفت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در انسان خطرناک بوده و اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، احتمال مرگ فرد بیمار بالا است. 

یارویس گفت: سلاخان، کشاورزان، دامداران، پرسنل بیمارستانی، افراد شاغل در آزمایشگاه‌ها، زنان خانه دار و همه افرادی که با فرآورده‌های دامی خام در ارتباط هستند، جزو افراد پرخطر از نظر ابتلا به تب کریمه کنگو به شمار می‌روند.

وی  افزود: افرادی هم  که خارج از کشتارگاه و بدون رعایت پوشش بهداشتی از جمله دستکش، عینک و ماسک اقدام به کشتار دام می‌کنند و افرادی که گوشت تازه تولید شده در خارج از کشتارگاه را تهیه می‌کنند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به تب کریمه کنگو هستند.

یارویسی به مردم توصیه کرد: به‌منظور جلوگیری از انتقال این بیماری به انسان، گوشت خریداری شده را به‌ مدت حداقل ۲۴ ساعت در دمای صفر تا چهار درجه نگهداری کنند تا در صورت آلوده بودن از انتقال بیماری جلوگیری شود.

منبع: ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر