کد خبر: 9808
A

متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری شهرستان گناوه گفت: شپش شایع ترین آلودگی در سراسر دنیاست و این بیماری می تواند باعث افت تحصیلی دانش آموزان به علت بی خوابی ناشی از خارش شبانه شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، دکترعبدالعظیم ویسی زاده روز دوشنبه در نشست بررسی بیماری شپش افزود: این انگل باعث انتقال برخی بیماریهای دیگر از جمله تیفوس، تب های راجعه، خندق و اپیدمیک و خارش پوست و زرد زخم شود.
وی ادامه داد: گرچه بهبود وضعیت بهداشت نقش موثری در کاهش آلودگی داشته است اما در زمان جنگ و محل های پر جمعیت به علت توجه نکردن به بهداشت فردی و محیط، امکان ایجاد اپیدمی بزرگ (همه گیری) وجود دارد.
ویسی زاده بیان کرد: جالب است که برعکس تصور عموم، این بیماری مختص به طبقه خاصی از جامعه نیست و قشرهای مختلف جامعه (اعم از سطح اقتصادی- اجتماعی پایین یا بالا) را می تواند درگیر کند.
متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به اینکه سه نوع شپش وجود دارد، اظهار کرد: این حشره خونخوار انگل خارجی است که در ایران سالانه صدها هزار نفر به آن آلوده می شوند.
وی گفت: شپش سر در کودکان شایع تر از افراد بالغ است و به دنبال تماس نزدیک بین فردی یا هنگامی که در فصل سرد، لباس های بیشتری پوشیده و افراد در محیط دسته جمعی زندگی کنند، منتقل می شود.
وی با اشاره به اینکه مدرسه از مکان های اصلی این همه گیری به حساب می آید ادامه داد: تشخیص آن زمانی مد نظر است که فرد دچار خارش در سر و تنه باشد و تخم انگل (رشک) با خود انگل دیده شود.
ویسی زاده گفت: اساس درمان این آلودگی در پیشگیری است، به این صورت که رعایت اصول بهداشت فردی، حمام منظم و عوض کردن لباسها انجام می شود.
این متخصص با تاکید بر معاینه و درمان افراد مبتلا به این بیماری ادامه داد: باید شانه، برس، کلاه، مقنعه و چادر نماز مشترک، بالش، ملحفه و سایر وسایل شخصی از نظر از بین بردن رشک ها ( تخم انگل) مورد توجه قرار گیرد و افراد پس از درمان اولیه، یک هفته دیگر نیز درمان را تکرار کنند.
متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به درمان دارویی این آلودگی، اضافه کرد: شامپوی پرمترین 1درصد و دایمتیکون 4درصد در درمان شپش موثر هستند.
وی گفت: با توجه به اینکه موارد مقاوم به درمان دارویی در حال افزایش است به همین دلیل روش های دیگر از جمله درمان دارویی خوراکی ممکن است نیاز باشد علاوه بر این برای از بین بردن رشک ها (تخم انگل) محلول آب و سرکه نیز می تواند موثر باشد.

 

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر