کد خبر: 9830
A

مدیرگروه علوم پزشکی مرکز آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: اولین کار در کنترل ترش کردن یا برگشت غذا از معده به مری اصلاح برنامه غذایی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، مدیرگروه علوم پزشکی مرکز آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: اولین کار در کنترل ترش کردن یا برگشت غذا از معده به مری اصلاح برنامه غذایی است.

دکترمریم نواب‌زاده، در خصوص کنترل برگشت غذا از معده به مری اظهارکرد: باید توجه داشته باشید که ترش‌کردن یا برگشت غذا از معده به مری نشانه شلی یا بی‌کفایتی دریچه‌ای است که مری را به معده متصل می‌کند.

وی افزود: وقتی رطوبت این دریچه از حالت عادی آن بیشتر شود، شلی و بی‌کفایتی رخ داده و فرد دچار مشکل می‌شود.

مدیرگروه علوم پزشکی مرکز آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه اگر بیش از هفت سال از شروع این مشکل در شما می‌گذرد باید با یک متخصص گوارش مشورت کنید، تصریح کرد: گاهی درمان تغییرات بافتی انتهای مری در اثر اسید معده ارزش پیشگیری از رخداد مشکلات بزرگ‌تر را دارد.

نواب‌زاده ادامه داد: اولین کار در رفع این مشکل اصلاح برنامه غذایی است و باید غذاهای خمیری مانند ماکارونی، لازانیا، نودلیت، آش رشته و پیتزا را از رژیم غذاییتان حذف کنید.

وی با تاکید بر اینکه نباید بلافاصله بعد از غذا دراز کشید، یادآور شد: همراه غذا آب و نوشیدنی مانند دوغ میل نکرده و تا جاییکه امکان دارد به جز چند عدد زیتون و چند برگ ریحان چیز دیگری همراه غذا نخورید.

مدیرگروه علوم پزشکی مرکز آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی تاکیدکرد: از خوردن ماست، ترشی و سالاد شیرازی نیز با غذا خودداری کرده و پس از غذا تکه‌ای از میوه مربای به که شیرابه آن را گرفته‌اید بجوید.

نواب‌زاده خاطرنشان کرد: روزی دو بار به مدت دو هفته، زیر جناغ سینه، دایره‌ای به قطر پنج سانتیمتر را با روغن مصطکی به ملایمت ماساژ داده و اگر همچنان مشکل داشتید حتما با پزشک، مشورت کنید.

منبع: ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر