کد خبر: 100065
A

ابتکار با تاکید بر اینکه همین شخصیت چند بعدی وجودی، حضرت زهرا(س) را یک زن عادله و دانشمند و الگو برای همه زنان عالم معرفی کرده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه تاریخ دستخوش تحریف و سوءاستفاده شده و گاه در مورد ذکر ویژگی های افراد بزرگ آنقدر غلو می شود و این‌قدر نگاه تک بعدی و ظواهربینانه است که اقشار مختلف جامعه از آنان فاصله می گیرند در حالی که تصویر باید انعکاسی از واقعیت باشد و به گونه ای نباشد که برای جوان نسل امروز دور از ذهن باشد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده (اینجا) در گفت وگویی با تاکید بر اینکه شخصیت های بزرگ همچون حضرت فاطمه (س) به عنوان بهترین الگوی رفتاری و نمونه انسان متعالی مطرح هستند، اظهار داشت: انسان هایی که سبک زندگی آنان می تواند سرمشق و تاثیرگذار بر زندگی دیگران باشد تا آنجا که سعادت و اعتلای معنوی فرد را رقم بزند.

وی افزود: نکته مهم اینکه درست است که حضرت زهرا(س) همانند پیامبر و ائمه اطهار(ع) در اعصار گذشته زندگی می کردند اما نوع زندگی، تفکر، منش، رفتار و کلامی که از این بزرگواران باقی مانده نشان می دهد که ماهیت شخصیت آنان، فرازمانی و فرامکانی است و فقط مربوط به گذشته نیستند.

معاون رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه منش و شخصیت حضرت زهرا(س) نه تنها فرازمانی و فرامکانی بلکه فراجنسیتی است، تصریح کرد: ایشان رفتار و اندیشه و تفکری داشتند که مربوط به همه بشریت و فراتر از جنسیت است شاهد مدعا آنجا که خداوند در قرآن مثال زنانی همچون آسیه همسر فرعون را می زند که برای همه مومنان چه زن و چه مرد الگو هستند.

شخصیت حضرت زهرا(س) تک بعدی نیست

ابتکار شرط صحبت کردن در مورد حضرت زهرا(س) را داشتن درک درست و همه جانبه از شخصیت ایشان دانست و تصریح کرد: حضرت زهرا (س) شخصیتی چند بعدی و همه جانبه داشتند و تک بعدی نبودند.

وی افزود: پس برای درک درست و همه جانبه از ایشان، باید از فراز و نشیب های زندگی این بزرگوار، نگاهی که به مسایل مختلف زندگی داشتند، معنویت، فداکاری، از خودگذشتگی و در عین حال درایت و دوراندیشی و نگاه علمی و عالمانه در بسیاری از مسایل و همینطور همراهی ایشان با پیامبر(ص) و حضرت علی (ع) در سختی ها و شداید درک درست و جامعی داشت و همه اینها را کنار هم باید دید.

اسلام ناب، از خرافات، تحجر و واپس گرایی به دور است

ابتکار با تاکید بر اینکه همین شخصیت چند بعدی وجودی، حضرت زهرا(س) را یک زن عادله و دانشمند و الگو برای همه زنان عالم معرفی کرده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه تاریخ دستخوش تحریف و سوءاستفاده شده و گاه در مورد ذکر ویژگی های افراد بزرگ آنقدر غلو می شود و این‌قدر نگاه تک بعدی و ظواهربینانه است که اقشار مختلف جامعه از آنان فاصله می گیرند در حالی که تصویر باید انعکاسی از واقعیت باشد و به گونه ای نباشد که برای جوان نسل امروز دور از ذهن باشد.  

وی افزود: بزرگان دینی همواره تلاش کرده اند که پیرایه ها و خرافات را از دین اسلام دور کنند و اسلام نابی که پیرایه و خرافات و تحجر و واپس گرایی و سوءاستفاده در آن نیست را به همگان معرفی کنند.

ضرورت بیان شخصیت حضرت زهرا(س) با زبانی گویا و قابل درک برای نسل جوان

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر اینکه اگر این پیرایه ها را دور کنیم شخصیت این بزرگواران از جمله حضرت زهرا(س) برای زن و دختر امروز شخصیت و الگویی کامل خواهد بود، یادآور شد: این اهمیت دارد که ما بتوانیم جنبه فراگیر شخصیت این بزرگواران را درست برای نسل امروز بیان کنیم، بیان صبر، از خودگذشتگی، فداکاری و همراهی این عزیزان با زبانی قابل لمس و درک برای نسل جوان و نه صرفا بیان جنبه های آسمانی و غیرقابل درک شخصیت این عزیزان.

ابتکار با تاکید بر اینکه در نحوه بیان مفاهیم و الگوهای دینی دو مشکل اساسی وجود دارد، افزود: یا به گونه ای صحبت و تعاریف محدود کننده بیان می شود که جوان امروز متوجه آن نمی شود و نسبت به آن علاقه مندی نشان نمی دهد یا اینکه درک این مسایل را به قشر خاصی محدود می کنیم در حالی که مخاطب اصلی پیامبران و ائمه(ع) همه افراد و اقشار بودند.

وی تصریح کرد: عرصه دین خدا عرصه ای نیست که بخواهد خودی و غیرخودی کند بلکه این عرصه برای همه باز است و هر کسی به زبان خود می تواند با آن ارتباط برقرار کند. اگر نتوان این عرصه را با گفتار و بیان صحیح از شخصیت های بزرگ برای همه اقشار قابل فهم کرد باید دانست که نقصی در نظام آموزشی و دینی و منابع وجود دارد.

ابتکار با ابراز تاسف از اینکه در برخی تریبون ها فقط یکسری نکات تکراری از زندگی و شخصیت حضرت زهرا(س) نقل می شود و کمتر به طور کامل و جامع صحبت می کنند، گفت: متاسفانه کمتر از خطبه ها و دعاهای معنوی حضرت زهرا(س) می شنویم در حالی که این دعاها و خطبه ها و کلمات قصار بسیار معنوی و در عین حال فلسفی و کاربردی است که فرد را به تفکر وا میدارد. مثلا آنجا که حضرت می فرمایند شما بهترین عبادت خود را برای خداوند بالا بفرست، خداوند هم بهترین مصلحت و سرنوشت را برای شما می فرستد؛ این یعنی اینکه تکلیف جبر و اختیار را برای انسان ها روشن می کند.

وی ادامه داد: خوشبختانه شخصیت های بزرگی همچون دکتر علی شریعتی کتاب نفیس «فاطمه فاطمه است» را به رشته تحریر درآوردند که معاونت امور زنان و خانواده در این ایام، کلیپ هایی از این کتاب که کاربرد دارد را تهیه و در پایگاه خبری معاونت منتشر کرده است.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر