کد خبر: 100101
A

محمد تقی رهبر فعال سیاسی اصول گرا: تا جایی که بنده اطلاع دارم، ابراهیم رئیسی گفته است برای انتخابات ۱۴۰۰ نمی آید. بنده بر این باورم که رئیسی همین سنگر قوه قضاییه که مهمترین سنگر نظام است را حفظ کند چراکه هم تجربه آموخته اند و هم شجاعت کار در قوه قضاییه را دارند و هم اینکه تاکنون اقدامات خوبی را انجام داده اند.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ حجت الاسلام محمدتقی رهبر، عضو جامعه روحانیت مبارز می گوید:«برای انتخابات ریاست جمهوری، افراد قوی، باتجربه، انقلابی، سرد و گرم روزگار چشیده بسیاری هستند که بیایند از این رو ما در کشور نیرو کم نداریم» این عضو جامعه روحانیت مبارز در خصوص کوچ رئیسی از قوه قضاییه به سمت قوه مجریه، تاکید دارد که ابراهیم رئیسی بهتر است سنگر قوه قضاییه را محکم نگه دارد چراکه طی این مدت بر کار قوه قضاییه مسلط شده است.

مشروح گفت و گوی حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی رهبر، عضو جامعه روحانیت مبارز را بخوانید؛

********

*آقای رهبر! اخیر صحبت هایی مبنی بر آمدن ابراهیم رییسی به انتخابات مطرح شده است با این اوصاف چرا اصولگرایان اصرار دارند روسای قوا را جابه جا کنند؟ 

تا جایی که بنده اطلاع دارم، ابراهیم رئیسی گفته است  برای انتخابات ۱۴۰۰ نمی آید. بنده بر این باورم که رئیسی همین سنگر قوه قضاییه که مهمترین سنگر نظام است را حفظ کند چراکه هم تجربه آموخته اند و هم شجاعت کار در قوه قضاییه را دارند و هم اینکه تاکنون اقدامات خوبی را انجام داده اند.

 بنابراین ابراهیم رئیسی بهتر است که سنگر قوه قضاییه را محکم نگه دارد به بیانی دیگر پیشرفت هایی که تاکنون در کارشان داشته اند خوب بوده است چراکه کار در دستگاه قضا، کار بسیار سخت و مشکلی است. 

به عنوان مثال پرونده ای در قوه قضاییه داریم که در این انبارهای دادگستری ها باقی مانده است مشکلات اقتصادی بسیاری نیز داریم که باید حل شود. به هر حال طی این مدتی که رئیسی به قوه قضاییه آمده به کار در این قوه مسلط شده و این تسلط نیز روزافزون می شود. بنابراین خودش هم گفته است که برای انتخابات نمی آید.

بنده با آقای رئیسی دوست هم هستیم و به بنده اظهار محبت هم دارند هر چند اکنون یکدیگر را نمی بینیم اما در گذشته بیشتر دیدار داشتیم در حال حاضر اگر صحبت بنده به گوش او برسد از آقای رئیسی خواهش می کنیم همانطور که گفتند در قوه قضاییه بمانند و چالش هایی را که روی هم انباشته شده است را به طرق مختلف سروسامان بدهند، این بهترین کار از جهت خدمت به نظام است. او الحمدلله هم توانایی این کار را دارد هم جوان است، پیر و افتاده نیستند و هم ایمانش را دارد. ما هم از خدا برای او توفیق روزافزون می خواهیم بنابراین رییسی نباید سنگرش را رها کند چراکه هیچ قوه ای برای او بهتر از قوه قضاییه نیست.

* اما برخی اصولگرایان می گویند چون قوه مجریه اهمیتش از قوه قضاییه بیشتر است بهتر است آقای رییسی برای انتخابات ۱۴۰۰ بیاید، از نگاه شما چطور؟

اعتقاد شخصی بنده این است که رییسی همچنان در سنگر قضا که بسیار مهم است و از ریاست جمهوری و مقامات دیگر مهمتر است بماند چراکه در کشور مسئله قضا و قضاوت و حل اختلافات و رسیدگی به مسائل حقوقی بسیار مهم است به هر حال او تجربه بسیار خوبی را تاکنون به دست آورده اند چون آقای رییسی بنده را هم می شناسند امیدوارم نظرم به گوشش برسد که بهتر است او سنگر دستگاه قضا را حفظ کند و انشالله برای ریاست جمهوری، نیروی قوی و توانمند چه روحانی و چه غیرروحانی پیدا شود

برای انتخابات ریاست جمهوری، افراد قوی، باتجربه، انقلابی، سرد و گرم روزگار چشیده بسیاری هستند که بیایند ما در کشور نیرو کم نداریم انشالله نیروهایی برای ریاست جمهوری به میدان خواهند آمد البته کسانی هم نیامده اند که بخواهیم به آنها اشاره کنیم اما فردی که برای ریاست جمهوری وارد میدان می شود باید انقلابی، متین، سرد و گرم روزگار چشیده، مردمی و مردم دار باشد که امثال چنین چهره ای در کشور کم نیستند که این خود بحث جدایی است. 

*همانطور که گفتید در کشور برای ریاست جمهوری، چهره کم نداریم اما همچنان دو رئیس قوه یعنی رئیسی و قالیباف در جریان اصولگرایی مطرح هستند، آیا ما دچار قحط الرجال شده ایم؟

بنده هنوز نمی دانم آقای قالیباف قصد دارند برای انتخابات ریاست جمهوری بیایند یا خیر، اما آقای قالیباف نیرویی فعال، جوان البته به نسبت ما، ورزیده است  دوران مدیریتش در شهرداری تهران نیز بسیار برجسته بود و در عین حال درخشید در حال حاضر هم در مجلس خوب کار می کند در نتیجه تصمیم با خودش است که اگر بخواهد به دولت بیاید بر این باورم که می تواند خوب کار کند. بنابراین تصمیم و انتخاب با خودش است.

*آیا آمدن قالیباف به انتخابات ریاست جمهوری را نوعی پالس منفی به مردم تلقی نمی کنید مبنی بر اینکه اصولگرایان همواره به دنبال قدرت هستند و این بار به فکر ریاست جمهوری افتاده اند به گونه ای که رییس مجلس یکسال نشده، مجلس را رها می کند؟

صحبت های زیادی مطرح می شود ریاست جمهوری یا هر مقام دیگر، مقامی برای خدمت است افراد نباید خودشان را بُکشند تا رییس جمهور شوند. افراد در هر مقامی که هستند باید خدمت کنند و تصمیمات سخت بگیرند قانون هم حدودش را مشخص کرده است چراکه هنوز چهره هایی نیامده اند ما نمی توانیم درباره چهره ها صحبت کنیم این دو بزرگواری که نام بردید تاکنون اظهاری نکرده اند که به طور قاطع برای انتخابات ۱۴۰۰ می خواهند بیایند. 

درباره آقای رئیسی بر این باورم که نیایند چراکه در حال حاضر دستگاه قضا بسیار مهمتر است اما آقای قالیباف، اختیار با خودش است او هم در مجلس به خوبی مدیریت کرده و هم در دستگاه های اجرایی، قدرت اجرایی بالایی داشته است از این رو تصمیم در این باره در اختیار خودشان است در مجلس بمانند خدمت می کنند در جایگاه ریاست جمهوری هم می توانند خدمت کنند. 

درباره اصولگرایان و بحث قدرت که مطرح شد باید گفت که دیگر بحث اصولگرا و اصلاح طلب مطرح نیست و موقتا روی آن یک خط قرمز باید کشید چراکه در حال حاضر کشور به نیروی دلسوز و خدمتگزار نیاز دارد بنابراین نباید خودمان را به جنگ جناحی بیندازیم؛ هر جریان سیاسی که به نظام و انقلاب و ولایت و دشمن ستیزی پایبند است و در عمل هم نشان داده که خدمتگزار است بیاید و خدمت کند و بقیه هم به آن کمک کنند. 

بنده قبلا درباره جناح گرایی ها صحبت کردم صحبت نهایی بنده با جریانات سیاسی این است که عزیزان! ما دشمن یکدیگر نیستیم بلکه باید دوست هم باشیم دشمن ما اسراییل، آمریکا و ضدانقلاب های فراری هستند بنابراین ما باید با یکدیگر متحد باشیم تا بینی دشمنانمان را به خاک بمالیم. جنگ اصولگرا و اصلاح طلب هم درست نیست بنابراین همه باید با هم باشیم چراکه همه ما اسلام، استقلال و ولایت فقیه را قبول داریم پاره ای از اختلافات جزیی مطرح است که در واقع فرعی است در نتیجه مسائل فرعی نباید ما را در اصول از هم جدا کند. این کلیاتی است که مطرح کردم.

مردم از جامعه روحانیت سابقه بدی ندیدند

*آقای رهبر! فارغ از اختلاف بین اصولگرایان و اصلاح طلبان، ما شاهد اختلافات درون جریانی اصولگرایان هستیم با توجه به دوگانگی ایجاد شده بر سر شورای وحدت و شورای ائتلاف قبل از انتخابات مجلس ۹۸، آیا این بار نیز نقش جامعه روحانیت مبارز کمرنگ خواهد شد؟

خوشبختانه جامعه روحانیت مبارز وجهه اجتماعی اش را دارد چراکه مردم و ملت ما از جامعه روحانیت سابقه بدی ندیده اند. بنیان گذاران جامعه روحانیت مبارز، شهید بهشتی ها و شهید مطهری ها بوده اند در حال حاضر هم جامعه روحانیت مبارز با یک طیف بیشتر و وسیع تری از روحانیون از تهران گرفته تا استانها به میدان آمده است به گونه ای که یک جبهه قوی پشتیبان مردمی داشته باشد. 

جامعه روحانیت طرفدار وحدت و انسجام است و به دنبال انتخاب اصلح است تا به صلاح ملت باشد در واقع بودن جامعه روحانیت به عنوان پدری در مجموعه اصولگرایان به گفته خود اصولگرایان پذیرفته شده است حالا آقای موحدی یا مصباحی مقدم و غیره نیز در این حزب حضور دارند البته در حال حاضر عده زیادی به جامعه روحانیت مبارز در تهران و شهرستان ها پیوستند. اعضای جامعه روحانیت، کسانی نیستند که امتحان نداده باشند اینها یک عمر خدمت کرده اند و الان هم می خواهند خدمت کنند آقایان هم طرفدار وحدت و انسجام و همدلی هستند هر کسی هم بیاید قابل قبول باشد و نسبت مدیریت شایسته اش اطمینان وجود داشته باشد طبیعتا جامعه روحانیت اقدام می کند. 

بنابراین جامعه روحانیت نباید در گوشه و کنار بایستند بلکه در عرصه باشند چراکه اصلا نمی توان کنار ایستاد به هر حال هر کسی که به این نظام پایبند است باید سهم خودش را ادا کند به گونه ای که به مصلحت نظام باشد البته جامعه روحانیت درباره افراد تصمیم نگرفته و جلسات هم به دلیل کرونا کم تر برگزار می شود. شاید عده ای در شورای محدودتری که بین دوستان داریم اطلاعاتشان بیشتر باشد.

 بنده به عنوان عضوی از جامعه روحانیت، بر این باورم که جامعه روحانیت همچنان نقش پدری، میانجی گری برای وحدت و ائتلاف و همدلی را ایفا کند اگر از سوی اصولگرایان یا یک انسان صالح و توانمندی به میدان آمد جامعه روحانیت برای انتخابات از آن فرد حمایت کند. در واقع دوستان ما در جامعه روحانیت غیر از این نمی خواهند چون یکایک آنها را می شناسم چراکه افرادی نیستند که تازه وارد باشند بلکه آب دیده و با تجربه هستند که تاریخ را دیده اند.  بنابراین جامعه روحانیت در میدان است و مردم هم به آن اعتماد دارند نقششان هم نقش هدایتگری، وحدت و انسجام است.

 *آیا جامعه روحانیت باید در کنار شورای ائتلاف بایستد یا اینکه شورای ائتلاف و سایر طیف های اصولگرایی ذیل جامعه روحانیت قرار گیرند؟

اصولگرایان ضرر تفرقه و اختلاف را دیده ایم به بیانی دیگر اینکه هر گروهی بخواهد برای خودش تصمیم بگیرد ضررش را دیده ایم بنابراین تا با هم متحد نباشیم به پیروزی نخواهیم رسید. ما نه به برادران اصلاح طلب بدبین هستیم نه برای آنها بد می خواهیم برای همه آنها احترام قائلیم اما حالا که سخن از اصولگرایان و جامعه روحانیت است باید گفت اگر اصولگرایان می خواهند موفق باشند فقط همدلی داشته باشند و از تکروی پرهیز کنند چراکه تکروی نتیجه نمی دهد باید همدلی داشت با فرد اصلحی که انتخاب می شود. 

اینکه جامعه روحانیت باید در کنار شورای ائتلاف بایستد با بالعکس، تصمیمی است که جامعه روحانیت باید بگیرد بر این باورم جامعه روحانیت همانطور که همیشه مطرح بوده نقش پدری ایفا کند چه بسا فرض کنیم جامعه روحانیت کاندیدای خاصی نداشته باشد  اما از آن کاندیدای مورد قبول و مورد وفاق حمایت کند جامعه روحانیت باید نقش پدری اش را ایفا کند.

منبع: خبرانلاین 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر