کد خبر: 100932
A

جلال جلالی‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در انتقاد از نهاد اجماع ساز جدید گفت: «متاسفانه شاهدیم که اهل سنت، به خصوص بلوچ‌ها یا در خراسان، ترکمن صحرا و جنوب کسی از اهل سنت حاضر نیست. بر این اساس می‌بینیم که در یک نهاد اجماع‌ساز نیز به آنان بی‌توجهی شده است».

به گزارش دیده بان ایران؛ اصلاح طلبان نهاد اجماع‌ساز جدید را شکل داده اند و قرار است به جای شورای عالی سیاست‌گذاری در این انتخابات تصمیم گیری کند، اما ایرادات و انتقاداتی به آن وارد است. به نظر می‌رسد که جریان سیاسی اصلاحات حداقل تا دو، سه هفته دیگر هم درگیر رفع نواقص موجود در نهاد مورد بحث باشند و تازه اگر ایرادات فعلی که عموما هم حول محور اشخاص حقیقی است، رفع شود کار به تصمیمات انتخاباتی خواهد رسید.
اینکه نهاد مورد نظر موفق به ایجاد اجماع و معرفی کاندیدای نهایی اصلاح‌طلبان خواهد شد یا نه هنوز معلوم نیست، اما آنچه که از حالا مشخص و عیان است اتفاق نظر اصلاح‌طلبان زیر چتر این تشکل برای عدم حمایت از لاریجانی است. در واقع اینطور می‌توان برداشت کرد که نهاد اجماع ساز جدید اگرچه هنوز با ابهامات و ایرداتی مواجه است، اما اولین تصمیم انتخاباتی خود را گرفته و تکلیف اصلاح‌طلبان را تا حدی مشخص کرده است.
عدم حمایت از علی لاریجانی یا هر گزینه غیراصلاح‌طلب دیگر تا کنون مورد حمایت اکثر اصلاح‌طلبان بوده و این امیدواری را ایجاد می‌کند که حتی اگر مشکلات دیگر حل نشده باقی بماند و یا اجماع نهایی حاصل نشود، این جریان قادر باشد با چند کاندیدای اصلاح‌طلب و به صورت مستقل وارد رقابت‌های انتخاباتی ۱۴۰۰ شود.
حال باید منتظر ماند و دید که اصلاح‌طلبان در رفع ایرادات و ابهامات نهاد جدید چطور عمل کرده و به چه نتیجه‌ای می‌رسند. جلال جلالی زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، اما به ثمربخشی این نهاد اجماع‌ساز جدید امید چندانی ندارد. او در گفت‌وگویی می‌گوید: «این نهاد اجماع‌ساز اگر بتواند که همه احزاب اصلاح طلب را فراگرفته و همچنین بتواند اقوام و مذاهب را در خود جای دهد و نمایندگان و شخصیت‌های اثرگذار نیز در آن حاضر باشند، احتمال اثرگذاری و موفقتیت دارد، اما اگر این طور نباشد و قرار باشد که عده خاصی تصمیم گیرنده باشند؛ نمی‌تواند موفق شود».
جلالی‌زاده در پاسخ به اینکه آیا ایرادات وارده به نهاد جدید در فرصت باقی مانده تا انتخابات رفع شده و فرصت استفاده از آن به عنوان سازوکار انتخاباتی تعیین کننده، فراهم می‌شود یا خیر؟ گفت: «با توجه به اینکه در مراحل آغازین کار هستیم می‌توان امیدوار بود که نواقص کار در فرصت باقی‌مانده رفع شود. به خصوص که کلا فضای انتخابات سرد است و بیش از این هم نمی‌تواند انتظار داشت. به هر صورت می‌توان انتظار داشت که در یک ماه باقی مشکلات موجود رفع شود و نهاد اجماع‌ساز آماده تصمیم‌گیری برای انتخابات شود».
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب رویکرد این نهاد بر مبنای عدم حمایت از کاندیدای غیراصلاح‌طلب را مثبت ارزیابی کرد و گفت: «این تصمیم که به نظر می‌رسد مورد نظر نهاد اجماع‌ساز جدید است، تصمیم خوبی است. به نظر من اصلاح طلبان چه موفق بشوند که رای آورند و چه موفق نشوند، باید مستقل عمل کنند. نباید این طور باشد که مثل دو دوره گذشته دولتی روی کار بیاید و افرادی مثل واعظی سمت بگیرند که نهایتا به همه حمایت‌ها لگد بزند و بگوید که اصلاح‌طلبان هیچ نقشی نداشته‌اند».

منبع: نامه نیوز

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر