کد خبر: 101408
A

محمدی عراقی مسئول دفتر رهبر انقلاب اسلامی در قم با بیان اینکه آیت الله مصباح نسبت به ظهور سکولاریسم نو در حوزه هشدار می دادند، تصریح کرد: این خطر همچنان جدی است و در سخنان رهبر انقلاب اسلامی هم این هشدار دیده می شود.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ مسئول دفتر رهبر انقلاب اسلامی در قم با بیان اینکه آیت الله مصباح نسبت به ظهور سکولاریسم نو در حوزه هشدار می دادند، تصریح کرد: این خطر همچنان جدی است و در سخنان رهبر انقلاب اسلامی هم این هشدار دیده می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی عراقی در نخستین مجمع عمومی اساتید حوزه علمیه مشکوه که در حسینیه امام خمینی (ره) قم برگزار شد، به حدیثی از امام صادق (ع) اشاره کرد و بیان داشت: ایشان می فرمایند: « مَن تَعَلَّمَ للّه‌ وعَمِلَ للّه‌ وعَلَّمَ للّه‌ دُعِیَ فی مَلَکوتِ السَّماواتِ عَظیما، فقیلَ: تَعَلَّمَ للّه‌، وعَمِلَ للّه‌، وعَلَّمَ للّه‌!». این حدیث نشان می دهد که محور اصلی در همه امور، «برای خدابودن» است.

او جوهر و محور اصلی تمام فعالیت های علمی، عملی و آموزشی آیت الله مصباح یزدی را «لله» و اخلاص دانست و بیان داشت: به نظر بنده، رمز موفقیت ایشان علی رغم همه سختی ها، فشارها و جفاها که در حق ایشان، «لله» بود.

تولیت حوزه علمیه مشکوه گفت: آیت الله مصباح یزدی اهتمام فراوانی در خدمت به حوزه های علمیه و اسلام و انقلاب و مقابله با توطئه فکری دشمن داشت.

او به مقایسه نظام تعلیم و تربیت ایران و دیگر مکاتب و نظام ها پرداخت و بیان داشت: تفاوت نظام تعلیم و تربیت اسلامی با نظام های دیگر درموضوع علم نیست بلکه تفاوت در تهذیب و تزکیه است.

محمدی عراقی تصریح کرد: امام خمینی قبل از آنکه رجل سیاسی باشد یک انسان الهی بود که اول خود را ساخته بود بعد به تربیت شاگردان پرداخت.

او به حوزه انقلابی اشاره کرد و افزود: اولین قدم در حوزه انقلابی این است این حوزه را از دید امام تعریف و شاخص های آن را بیان کنیم البته این حوزه، انقلابی بوده اما اینکه چگونه انقلابی بماند و رشد کند. حوزه های علمیه ما در همین دوران نزدیک کسانی مانند میرزای شیرازی، شهید مدرس، امام خمینی، رهبر انقلاب اسلامی را تربیت کردند.

مسئول دفتر رهبر انقلاب اسلامی در قم با اشاره به تاثیرگذاری شهید مدرس در دوره رضاخان و حضور در مجلس شورای ملی آن زمان گفت: در سالگرد چهل و دومین پیروزی انقلاب اسلامی باید این پرسش را داشته باشیم که آیا حوزه علمیه خدای ناکرده عقیم شده است؟ بنده معتقدم این حوزه علمیه امروز هم می تواند صدها مدرس تربیت کند و چه بسا هم هست. اما چرا زمان انتخابات مجلس، کنار می کشند و می گویند کاندیدی نداریم؟ شهید مدرس یک تنه در برابر استبداد رضاخانی ایستاد.

او خدایی بودن را مهمترین شاخص عمومی حوزه انقلابی دانست و گفت: شاخص علمی که خصیصه حوزه به شمار می رود و باید حوزه انقلابی داشته باشد، تحول در فقه است.

محمدی عراقی با بیان اینکه فقه حکومتی هنوز در حوزه شناخته نشده است، عنوان کرد: فقه حکومتی در اسلام اینگونه نیست که به فردی و اجتماعی تقسیم شود بلکه رهبر انقلاب اسلامی می فرمایند که حتی نماز و طهارت و… هم باید با دید فقه حکومتی نگریسته شود.

او با بیان اینکه آیت الله مصباح نسبت به ظهور سکولاریسم نو در حوزه هشدار می دادند، تصریح کرد: این خطر همچنان جدی است و در سخنان رهبر انقلاب اسلامی هم این هشدار دیده می شود.

تولیت حوزه علمیه مشکوه بخش پایانی سخنان خود را به وضعیت شهر قم اختصاص داد و عنوان کرد: یکی از مهمترین نگرانی های راهبردی های رهبر انقلاب اسلامی، وضعیت شهر قم است و آن را علنی کردند.

او با اشاره به وجود جوانان و طلاب انقلابی و حوزه های علمیه در قم بیان داشت: دشمن برای قم برنامه دارد ولی ما غافلیم و فرافکنی می کنیم و کار را گردن نیروی انتظامی و قوه قضائیه می اندازیم درحالیکه مسائل فرهنگی را باید با کار فرهنگی حل کرد نه با کار امنیتی و اطلاعاتی.

محمدی عراقی با بیان اینکه دشمن تجربه دارد، گفت: حکومت دینی در اندلس، ۷۰۰ سال ادامه داشت اما به گفته خود غربی ها، این حکومت از راه نظامی، اقتصادی، سیاسی ساقط نشد بلکه تنها از دو راه شراب و مسائل جنسی توانستند ساقط کنند.

او با اشاره به گسترش فضای مجازی بیان داشت: به دولتمردان ایراد می گیرید اما واقعا نمی توان کاری کرد جز با محتوای خوب و این به همت فضلا و حوزه های علمیه شدنی است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر